Mieszkańcy Bielska Podlaskiego oddali hołd swoim przodkom, którzy w trakcie II wojny światowej zginęli w Lesie Pilickim z rąk żołnierzy hitlerowskich Niemiec.
Uroczystości upamiętniające mord z 15 lipca 1943 roku rozpoczęły się złożeniem wieńców na grobach w Mauzoleum Ofiarom Barbarzyństwa oraz Mszą świętą odprawioną na bielskim cmentarzu. Później uczestnicy obchodów odwiedzili miejsce kaźni w Lesie Pilickim, gdzie także modlili się przed Krzyżem Modlitewnej Pamięci. W uroczystościach, które odbyły się w piątek 15 lipca, wzięły udział delegacje bielskich urzędów i instytucji, organizacji społecznych i zakładów pracy.
W trakcie II wojny światowej żołnierze hitlerowskich Niemiec zgładzili w Lesie Pilickim niemal 650 osób. 15 lipca 1943 roku na uroczysku „Osuszek” rozstrzelali całe rodziny polskiej inteligencji. Zginęło wówczas 49 osób, w tym przedwojenny Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski Alfons Erdman i grupa duchownych z Dziekanem Bielskim, Błogosławionym Antonim Besztą-Borowskim.
O tragicznej historii bielszczan podczas II wojny światowej można przeczytać w tekście pt. „Hitlerowcy zabijali Polaków. Czcimy historię naszych przodków”.
W kwietniu 2009 r. Rada Miasta Bielsk Podlaski nadała grupowo honorowe obywatelstwo 49 osobom zamordowanym przez Niemców.
„Lista mieszkańców Bielska Podlaskiego zabitych, rannych, deportowanych, zaginionych, represjonowanych w okresie II wojny światowej” opracowana przez Janusza Poryckiego, Kierownika Referatu Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Bielsk Podlaski.
Wydarzenie miało miejsce 15.07.2016