Miasto Bielsk Podlaski znalazło się w obszarze zapowietrzonym afrykańskim pomorem świń. W związku z tym Powiatowy Lekarz Weterynarii wprowadził nowe regulacje dotyczące hodowli i transportu trzody na terenie naszego miasta i jego najbliższych okolic.
Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu dwunastego już ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terenie Polski. Występowanie choroby u zwierzęcia stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 12 sierpnia 2016 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach. Ognisko choroby stwierdzono w gospodarstwie rolnym znajdującym się w granicach administracyjnych wsi Augustowo na terenie gminy wiejskiej Bielsk Podlaski.
- W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko choroby, utrzymywane były 34 sztuki świń – informuje Główny Inspektorat Weterynarii w Warszawie. – W gospodarstwie tym wdrożone zostały wszystkie procedury związane z likwidacją choroby, w tym dokonano likwidacji świń, a ich zwłoki przekazano do utylizacji.
W tej sytuacji teren miasta Bielsk Podlaski oraz pobliskich wsi: Augustowo i Piliki (w promieniu 3 km od ogniska choroby) objęto obszarem zapowietrzonym, podlegającym ograniczeniom koniecznym przy zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń.
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Bielsku Podlaskim rozporządzeniem nr 1/2016 z 16 sierpnia 2016 r. zakazał na tym terenie:
Powiatowy Lekarz Weterynarii nakazał na obszarze zapowietrzonym:
Powiatowy Lekarz Weterynarii zarządził też obszar zagrożony wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń o promieniu 7 km poza obszar zapowietrzony.
Jednocześnie Główny Lekarz Weterynarii zaapelował do hodowców, aby nie nabywali świń i prosiąt o niewiadomym pochodzeniu oraz statusie epizootycznym, w szczególności od pośredników (handlarzy) zwierzętami gospodarskimi.
Apel Głównego Lekarza Weterynarii do Rolników i Hodowców