Już ćwierć wieku muzyka Małanki cieszy miłośników folkloru. W sobotę, 25 kwietnia 2015 roku, zespół hucznie obchodził swoje 25. urodziny. Z tej okazji dał koncert w Bielskim Domu Kultury, którego gośćmi byli jego przyjaciele i mecenasi.
- Małanka to ambasador Bielska i Podlasia, który od lat daje nam radość swoją grą i śpiewem – podkreślał Burmistrz Bielska Podlaskiego Jarosław Borowski. – Mówi się, że to jeden z zespołów amatorskich, pracujących przy naszym ośrodku kultury, ale amatorski to on jest tylko z nazwy. Wielu zawodowych muzyków może pozazdrościć prezentowanego poziomu i formy naszej Małance.
Burmistrz przyznał nagrody członkom zespołu i podziękował im za trud włożony w promocję miasta. Bo chociaż muzycy z Małanki kochają występy na scenie, to często wiążą się one z dużymi wyrzeczeniami.
- Gdy wyjeżdża się na koncerty, to trzeba zostawić dzieci, wnuki i opuścić dom na kilka dni – przyznawał Sergiusz Łukaszuk, założyciel i kierownik artystyczny Małanki. – Dobrze, że my – członkowie zespołu – mamy wyrozumiałych małżonków, którzy ze zrozumieniem podchodzą do naszej pasji.
Historia zespołu sięga 1990 roku, gdy grupa muzyków i śpiewaków z Bielska Podlaskiego występowała na konkursie piosenki białoruskiej w Białymstoku. W większości byli to młodzi ludzie z zespołu Wasiloczki, którzy szukali nowego pomysłu na swój artystyczny image. Nie mieli nawet nazwy swojej nowej grupy.
- To ja 25 lat temu miałem przyjemność po raz pierwszy zapowiedzieć na scenie Małankę – wspominał Mikołaj Buszko, pomysłodawca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej. – Przed publicznością stanęły sympatyczne dziewczyny, ale nie wiedziały, jak mam je zapowiedzieć, bo nie miały oficjalnej nazwy. Spytałem więc je: „Co śpiewacie?”. Odpowiedziały, że taką szybką i „błyskotliwą” piosenkę. „Jeśli błyskotliwą, to może błyskawica?” Zgodziły się, więc zapowiedziałem zespół Małanka.
Małanka to taki rodzaj letniej błyskawicy, której nie towarzyszy odgłos grzmotu, za to jest bardzo szybka, jaskrawa i rozświetla niebo. Bielski zespół świeci nieustannie już od ćwierćwiecza.
- Są na scenie muzycznej meteory, które nagle błysną i szybko gasną. Są też piękne gwiazdy, świecące na nieboskłonie kultury latami. Taką gwiazdą jest nasza Małanka – mówił Igor Łukaszuk, Przewodniczący Rady Miasta Bielsk Podlaski.
W trakcie 25 lat istnienia Małanka dała 529 koncertów, a przez jej skład przewinęło się ponad 40 członków. Na płytach i kasetach wydano 142 piosenki zespołu. Bielski zespół występował m.in. we Francji na „Święcie Europy” przed półtoratysięczną publicznością. W Niemczach dawał koncerty w przerwie obrad kongresu organizacji turystycznej, a tamtejszym emerytom – przy wielkim aplauzie – śpiewał piosenkę pt. „Kozaczok”. W zespole obliczono, że w podróżach koncertowych Małanka pokonała taką odległość, jakby dwukrotnie okrążyła kulę ziemską.
Wiele z koncertów Małanki odbyło się na Białorusi, bo bielski zespół łączy wartości różnych kultur, ale najczęściej wykonuje pieśni białoruskie. Ściśle współpracuje też z Centrum Kulturalnym Białorusi w Warszawie, którego dyrektor Eduard Szwajko był jednym z gości jubileuszu.
Medale i nagrody, którymi wyróżniono członków zespołu
Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej nadał Złoty Krzyż Zasługi: Eugenii Borysiuk, Swietłanie Kobus i Konstantemu Sielewonowiczowi, Srebrny Krzyż Zasługi – Wiesławowi Dolińskiemu, Brązowy Krzyż Zasługi – Marii Sawczyńskiej.
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował odznakami Zasłużony dla Kultury Polskiej: Lidię Malinowską, Anatola Niczyporuka i Bogusława Szulca.