Plac Pamięci Żydów Bielskich – taką nazwę nosi teren u zbiegu ulic Adama Kazanowskiego i Kazimierzowskiej w Bielsku Podlaskim. Oficjalne odsłonięcie tablicy i uroczystości wspomnieniowe odbyły się 14 listopada 2017 r.
Nazwa została nadana placowi Uchwałą nr XXXVI/293/17 Rady Miasta Bielsk Podlaski 24 października 2017 r. na wniosek Fundacji Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej. W ten sposób upamiętniono bielską społeczność żydowską w 75. rocznicę zagłady bielskich Żydów.
Warto pamiętać, że społeczność żydowska w XIX i na początku XX w. stanowiła dużą część mieszkańców naszego miasta, ubogacając jego wielokulturowość i wieloreligijność. Przed wybuchem II wojny światowej Bielsk Podlaski liczył ok. 8 tys. mieszkańców, z czego ok. 3 tys. było pochodzenia żydowskiego. W mieście były bożnice, domy modlitwy, szkoły, rytualna łaźnia, cmentarz i organizacje społeczne. Przedstawiciele tej społeczności piastowali różne funkcje, w tym także w samorządzie miejskim. Tragiczny kres istnieniu Żydów w Bielsku położyła II wojna światowa, a zwłaszcza likwidacja przez Niemców getta w pierwszych dniach listopada 1942 r. Wtedy to ponad 3 tysiące osób hitlerowcy wywieźli na śmierć do obozu zagłady w Treblince i do getta w Białymstoku, a część Żydów rozstrzelali w terenie bielskiego getta, którego brama główna mieściła się w pobliżu Placu Pamięci Żydów Bielskich.
Po uroczystym odsłonięciu tablicy z nazwą placu, uczestnicy spotkania pod nazwą „75. rocznica zagłady Żydów w Bielsku Podlaskim” przeszli do pobliskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej. Tam aktor Mateusz Sacharzewski odczytał wspomnienia świadków likwidacji przez Niemców getta w Bielsku Podlaskim, a znawca kultury żydowskiej Andrzej Weres opowiedział o znaczeniu Tory w judaizmie. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 im. Adama Mickiewicza zaprezentowali scenki z życia i tradycji podlaskich Żydów, a także potrawy z kuchni żydowskiej. Wykład na temat zagłady ludności żydowskiej w czasie okupacji niemieckiej dał ceniony historyk Zbigniew Romaniuk.
Wydarzenie miało miejsce 14.11.2017