Dyrektor Bielskiego Domu Kultury i Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski zachęcają wszystkich mieszkańców do wypowiedzenia się w formie sondy internetowej w kwestii sposobu zagospodarowania części terenu skweru im. Izabeli Branickiej, przylegającej do Bielskiego Domu Kultury, z przeznaczeniem do realizacji zadań bieżących tej instytucji.
Uporządkowanie terenu oznaczonego na załączniku graficznym nr 1, wchodzi w skład projektu pod nazwą „Rewitalizacja Bielskiego Domu Kultury i Kina Znicz na cele kulturalne, edukacyjne i społeczne”. Bielski Dom Kultury – jako beneficjent, którego partnerem będzie Miasto Bielsk Podlaski oraz partnerzy społeczni – wystąpi o dofinansowanie z EFRR, Oś Priorytetowa VIII. Infrastruktura dla usług użyteczności publicznej Działanie 8.5 Rewitalizacja.
W związku z obowiązywaniem ustawy „dekomunizacyjnej” niezbędnym jest rozebranie jednego z pomników na skwerze im. Izabeli Branickiej. W to miejsce, zgodnie z założeniami Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Bielsk Podlaski, z myślą m.in. o seniorach, planowana jest nowa inwestycja. Przygotowano trzy koncepcje zagospodarowania części skweru. Przed realizacją inwestycji zapraszamy mieszkańców do wyrażenia swojej opinii, którą z koncepcji uważają za najodpowiedniejszą.
Poniżej przedstawiamy przygotowane koncepcje zagospodarowania część skweru im. Izabeli Branickiej.
Koncepcja nr 1 – Bielska Agora
Na koncepcję składa się utwardzenie placu po rozebranym pomniku znajdującym się na skwerze Izabeli Branickiej, ustawienie tablicy ogłoszeniowej oraz ławek zewnętrznych.
Tablica składać ma się z czterech dwustronnych plansz połączonych elementami drewnianymi – konstrukcyjnymi, zwieńczonych herbem miasta. Plansze mają służyć wymianie informacji Urzędu Miasta, organizacji i stowarzyszeń, a także opinii, uwag, petycji, wniosków samych mieszkańców na różne tematy. Można tu będzie zamieszczać nieodpłatnie zarówno ogłoszenia: kupię, sprzedam, poszukuję, oferuję itp., ale również opinie dotyczące np. bieżących spraw życia miasta. Jedną z plansz planuje się pokryć farbą „tablicową”, aby najmłodsi bielszczanie również mieli swoje forum.
Ideą przewodnią jest stworzenie żywego miejsca spotkań mieszkańców, gdzie przy pomocy wywieszanych ogłoszeń i komentarzy prowadzona będzie prawdziwa dyskusja.
Koncepcja nr 2 – Miejski Ogród
Na koncepcję składa się organizacja ogrodów tematycznych – ścieżki edukacyjnej pod nazwą „Miejski Ogród”. W poszczególnych kwartałach prezentowane będą rodzime gatunki roślin i krzewów.
Propozycja ma na celu zapoznanie zainteresowanych z bogactwem flory naszego regionu. Szczególnie wartościowym elementem tej koncepcji, prócz waloru estetycznego, jest walor dydaktyczny. Trudno o znalezienie osoby, która potrafi rozpoznać i nazwać wszystkie ubogacające nasze otoczenie rośliny. Ten wariant zagospodarowania części skweru ma ambicję to zmieniać.
Na koncepcję składa się montaż elementów małej architektury w postaci przyrządów do ćwiczeń na wolnym powietrzu, ustawienie ławek zewnętrznych oraz budowa zadaszenia. Projektowane obiekty będą pełnić funkcję rekreacyjną i mają służyć upowszechnianiu czynnego wypoczynku oraz stanowić pomoc w tej formie relaksu.
Jednym z elementów zamierzenia jest zadaszenie nad stolikami do gry w szachy, którego elementy konstrukcyjne mają w zamyśle nawiązywać swoimi rozwiązaniami i zdobnictwem do regionalnej architektury drewnianej. Zamysłem koncepcji jest zachęcenie mieszkańców miasta, ze szczególnym uwzględnieniem seniorów, młodzieży i dzieci, do czynnej rekreacji na wolnym powietrzu.
Wiata ma chronić przed nadmiernym słońcem czy drobnym deszczem miłośników gry w szachy, warcaby, remika czy makao a także osoby, które będą chciały zwyczajnie sobie usiąść w parku i porozmawiać.
Swoje głosy można oddawać za pomocą sondy internetowej, która znajduje się na naszej stronie. Głosowanie potrwa do czwartku 29 marca 2018 r. do godz. 14.00.
GŁOSOWANIE ZOSTAŁO ZAKOŃCZONE