Oficjalny serwis internetowy Miasta Bielsk Podlaski

Niesłyszący

Przejdź do: Elektroniczna Skzynka PodawczaPrzejdź do: Biuletyn Informacji Publicznej

MENU

Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego w Bielsk Podlaski

Zawartość

Na podstawie § 8 ust. 2 Regulaminu stanowiącego załącznik Nr 1 do Uchwały Nr XXXVIII/243/13 Rady Miasta Bielsk Podlaski z dnia 26 listopada 2013 r. w sprawie ustanowienia Medalu „Zasłużony dla Miasta Bielsk Podlaski” ze zm. Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski przyznał 16 maja 2019 roku Hufcowi Związku Harcerstwa Polskiego w Bielsku Podlaskim Medal „Zasłużony Dla Miasta Bielsk Podlaski” jako wyraz uznania za szczególne zasługi dla miasta Bielsk Podlaski.

Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego w Bielsk Podlaski to organizacja o bogatej tradycji i 100-letniej historii. Obecnie jest największym powierzchniowo hufcem w Polsce, obejmuje 3 powiaty: bielski, hajnowski i siemiatycki, który zrzesza dzieci i młodzież zarówno z terenów wiejskich jak i miejskich.

Głównym założeniem tej organizacji jest praca na rzecz drugiego człowieka, a jej członkowie aktywnie angażują się w pomoc otaczających ich osób, wedle wskazania założyciela skautingu gen. Roberta Baden – Powell’a – „Zostawcie świat lepszym niż go zastaliście”. W swoich społecznościach organizacja angażuje się w zbiórki i akcje mające na celu pomoc potrzebującym. Jako ZHP stara się uczyć dzieci szacunku do drugiego człowieka.

Większość drużyn jest zorganizowana przy szkołach, zaś w Hufcu funkcjonują trzy drużyny środowiskowe – dwie w Bielsku Podlaskim oraz jedna w Siemiatyczach. Struktura drużyn jest wielopoziomowa, mogą w nich działać zarówno najmłodsi członkowie organizacji we współpracy ze starszą młodzieżą, jak również drużyny skupiające się na jednym pionie metodycznym.

Zdecydowana większość drużynowych to wieloletni nauczyciele, którzy dzięki swemu doświadczeniu w pracy z dziećmi i młodzieżą szkolną wnoszą wiele w funkcjonowanie organizacji. Dzięki posiadanemu zapleczu metodycznemu oraz wiedzy i technice stricte harcerskiej wprowadzają zuchy i harcerzy w świat, gdzie Bóg, Ojczyzna, drugi człowiek oraz natura są największymi wartościami, niejednokrotnie zatracanymi we współczesnym świecie.

Doświadczonej kadrze pomagają również młodzi, chętni do działania harcerze, którzy aspirują do tego by w przyszłości zostać instruktorami. Dzięki współpracy pokoleń Hufiec w Bielsku Podlaskim może poszczycić się wspaniałą 100-letnią historią. Na przestrzeni lat zorganizowanych zostało wiele inicjatyw skierowanych zarówno do braci harcerskiej, jak również do zwykłego obywatela, takich jak:

 -        Betlejemskie Światełko Pokoju – to już coroczna tradycja, gdy harcerze Hufca w grudniu, w przededniu Wigilii Bożego Narodzenia przywożą do Bielska Podlaskiego Ogień z Betlejem, który jest uroczyście przekazywany duchowieństwu, władzom i mieszkańcom;

-        udział w uroczystościach patriotyczno – religijnych – zuchy oraz harcerze rokrocznie uczestniczą w najważniejszych uroczystościach państwowych, m.in. udział w obchodach Święta Niepodległości 11 Listopada, Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W dniu Wszystkich Świętych - 1 listopada zuchy i harcerze biorą udział w wartach honorowych przy grobach i pomnikach poległych bohaterów naszej ojczyzny oraz ofiar bezdusznej agresji. Na terenach poszczególnych powiatów harcerze wraz z instruktorami uczestniczą w uroczystościach lokalnych, godnie reprezentując ZHP.

-        obchody dnia św. Jerzego – patrona harcerzy, uosabiającego bezinteresowność, odwagę i oddanie innemu człowiekowi. Co roku, na terenie Hufca harcerze wspominają tego wyjątkowego świętego, spotykając się w dużym gronie, spędzając wspólnie czas, zarówno na modlitwie, jak i w terenie, integrując się w czasie gier terenowych i wspólnych posiłków,

-        zloty, złazy i biwaki i obozy – dzięki determinacji i ogromnemu zaangażowaniu kadry opiekuńczo – wychowawczej, która nie tylko poszukuje sponsorów, ale również sama działa na zasadach wolontariatu obniżone są koszty organizacji przez co w wydarzeniach tych mogą brać udział dzieci i młodzież w różnej sytuacji materialno – finansowej.

-        Festyn zdrowotny „Wie to każdy zuch – w zdrowym ciele zdrowy duch” – to wspaniała inicjatywa, organizowana przez drużynowych zuchowych i harcerskich wraz z dziećmi, młodzieżą i rodzicami, w czasie której mieszkańcy Bielska Podlaskiego zapoznają się z tajnikami zdrowego życia.

-        Hufcowy Konkurs Literacki i Recytatorski „W hołdzie papieżowi Janowi Pawłowi II” – w latach poprzednich Komenda Hufca we współpracy z kapelanami organizowała konkurs literacki, skierowany zarówno do zuchów i harcerzy, jak i do osób niezrzeszonych. Była to wyjątkowa inicjatywa ku pamięci  Św. Papieża Jana Pawła II.

 

 

Kalendarium

Imieniny obchodzą

Bartłomiej

Jan

Filip

23

niedziela

styczeń 2022

Sprawdź: Co? Gdzie? Kiedy?

Styczeń 2022

p w ś c p s n
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Video

Więcej filmów
Bielsk Podlaski - Podsumowanie roku 2019
Filmowe podsumowanie roku 2019 w Bielsku Podlaskim
Filmowe podsumowanie roku 2019 zaprezentowane podczas spotkania noworocznego Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski Jarosława Borowskiego 16 stycznia 2020 r. Produkcja - TV Podlasie.
Zobacz film

Galerie zdjęć

Więcej galerii zdjęć
Kwiecisty Bielsk Podlaski 2019
Zobacz galerię

Ankieta

Ankieta badania satysfakcji i oczekiwań klientów

Wypełnij ankietę