Oficjalny serwis internetowy Miasta Bielsk Podlaski

Niesłyszący

Przejdź do: Elektroniczna Skzynka PodawczaPrzejdź do: Biuletyn Informacji Publicznej

MENU

Zawartość

Tora
08-03-2017

Dni Kultury Żydowskiej

Przez trzy dni mieszkańcy Bielska Podlaskiego wspominali społeczność żydowską, która przez dziesiątki lat licznie zamieszkiwała nasze miasto. Okazją ku temu były Dni Kultury Żydowskiej, odbywające się pod hasłem „My pamiętamy”.

Prezentacje, projekcje, wykłady i wystawy zostały przygotowane przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej, pod patronatem Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski, a odbywały się od 2 do 4 marca 2017 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

- Tej społeczności w naszym mieście już nie ma, ale chcemy o niej pamiętać, bo przecież to sąsiedzi i przyjaciele naszych praojców – mówiła Barbara Babulewicz, Prezes Fundacji Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej.

Już pierwszego dnia otwarto wystawę pt. „Zabytki piśmiennictwa judaistycznego” prezentującą część zbiorów starodruków bielskiego kolekcjonera Andrzeja Weresa. Wystawę można było oglądać przez cały czas trwania Dni Kultury Żydowskiej. O ważnych miejscach w życiu bielskich Żydów oraz o wyglądzie przedwojennego Bielska opowiedziała młodzież z Gimnazjum nr 1 im. Niepodległości Polski. Gimnazjaliści przybliżyli też gościom zwyczaje z życia rodzin żydowskich: muzykę, taniec, a także potrawy. Zgromadzeni mogli również obejrzeć film dokumentalny o żydowskich zabytkach architektonicznych pt. „Dzielnica Żydowska” w reżyserii bielskiego filmowca Ireneusza Prokopiuka.

Drugi dzień wspomnień kultury żydowskiej rozpoczął się zajęciami prowadzonymi przez Andrzeja Weresa, a dotyczącymi nauki pisania imion w języku hebrajskim. Po nich uczestnicy obejrzeli filmowe wspomnienia mieszkańców powiatu bielskiego o społeczności żydowskiej – materiały ze zbiorów Tomasza Wiśniewskiego.

Spotkanie sobotnie uświetnił swoim wykładem wybitny znawca historii ziemi bielskiej Zbigniew Romaniuk, który specjalizuje się też w wiedzy o polskich Żydach. Prelegent, na co dzień Sekretarz Miasta Brańsk, opowiedział o kulturze i historii Żydów, o swoich podróżach do Izraela i zbieraniu informacji o przeszłości podlaskich Żydów, zaprezentował wiele fotografii ze swoich zbiorów ukazujących przedwojenny Bielsk, a także wspomniał o Księdze Pamięci Żydów Bielskich.

Finałem Dni Kultury Żydowskiej był seans prezentujący film pt. „Po-lin. Okruchy pamięci” w reżyserii Joanny Dylewskiej. „Po-lin” w języku hebrajskim oznacza „tu zamieszkamy”. Według legendy powiedzieli tak Żydzi, którzy dotarli do Polski w XIII wieku spotykając się z gościnnością i życzliwym przyjęciem. Przez wieki, na terenach Rzeczpospolitej, stworzyli własny świat i kulturę. Dziś organizatorzy Dni Kultury Żydowskiej w Bielsku Podlaskim chcą, by spuściznę tej społeczności ocalić od zapomnienia.

Wydarzenie miało miejsce 2-4.03.2017

Kalendarium

Imieniny obchodzą

Weronika

Sławomir

Wiktor

17

piątek

maj 2024

Sprawdź: Co? Gdzie? Kiedy?

Maj 2024

p w ś c p s n
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Video

Więcej filmów
Bielsk Podlaski - Podsumowanie roku 2019
Filmowe podsumowanie roku 2019 w Bielsku Podlaskim
Filmowe podsumowanie roku 2019 zaprezentowane podczas spotkania noworocznego Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski Jarosława Borowskiego 16 stycznia 2020 r. Produkcja - TV Podlasie.
Zobacz film

Galerie zdjęć

Więcej galerii zdjęć
Kwiecisty Bielsk Podlaski 2019
Zobacz galerię

Ankieta

Ankieta badania satysfakcji i oczekiwań klientów

Wypełnij ankietę