„Ręcznikowa draka dla uczniaka” to nie jakaś tam awantura, ale niezwykle energetyczny i twórczy cykl spotkań w ramach warsztatów etnograficzno-plastycznych dla uczniów najmłodszych klas szkół podstawowych oraz ich rodziców.
- Jak pokazały pierwsze spotkania, wszyscy świetnie się bawią, a tytułowa draka ma jak najbardziej pozytywny wymiar — mówi współautor projektu Jerzy Sołub z oddziału Muzeum Podlaskiego w Bielsku Podlaskim. — Za nami przymierzanie strojów ludowych oraz pierwsze zmagania z warsztatem tkackim, a to dopiero początek.
Projekt realizowany przez Muzeum w Bielsku Podlaskim ma na celu zainteresowanie bogactwem kultury ludowej Ziemi Bielskiej najmłodszych jej mieszkańców. Dzieci biorące udział w projekcie poznają proces powstawania ręcznika, dawne techniki obróbki lnu, tkactwo, hafciarstwo. Warsztaty przybliżają nie tylko dekoracyjną funkcję ręcznika, ale również obrzędową.
- Ręcznik pojawiał się w ważnych, uroczystych momentach życia człowieka, dlatego też przybliżymy tradycyjny strój ludowy z okolic Bielska Podlaskiego, surowce, kroje, kolorystykę oraz zdobnictwo bliskie ręcznikowemu — zapowiada Jerzy Sołub.
Realizator: Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Dziedzictwo Kulturowe priorytetu Kultura ludowa i tradycja. Muzeum Podlaskie w Białymstoku jest Instytucją Kultury Samorządu Województwa Podlaskiego. Fot. Jerzy Sołub