Najnowsza objazdowa wystawa „Droga życia – ręcznik ludowy z kolekcji Muzeum w Bielsku Podlaskim” to osobliwa podróż po świecie ręcznikowych tradycji. Stwarza ona widzowi możliwość spotkania z kilkudziesięcioma wyjątkowymi ręcznikami osadzonymi w interesującej aranżacji pochodzącymi ze zbiorów Muzeum w Bielsku Podlaskim.
Propozycja bielskiego muzeum jest jedyną w skali kraju całkowicie poświęconą ręcznikom ludowym, a także obrzędom i obyczajom związanym z nimi. To nie tylko przewodnik po świecie ręczników ludowych, ponieważ przemierzając go uczestniczymy jednocześnie w ziemskiej wędrówce przez życie kobiet, które tkały ręczniki, wyszywały je lub korzystały z nich w najważniejszych momentach swojego życia. Każdy ręcznik to cichy świadek historii konkretnej osoby, uczestnik tej historii i jej nieodzowny element. Ręcznik towarzyszył ludziom podczas narodzin, był obecny na ślubie i weselu, uczestniczył w świętach, obrzędach religijnych i w ostatniej drodze życia człowieka.
- Zachęcamy do symbolicznego podjęcia trudu wędrówki śladami ręczników – „Drogą życia”, która jest swoistą pielgrzymką człowieka po ziemskim padole. To pielgrzymka podczas, której bez względu na trud i okoliczności wiernie towarzyszył człowiekowi ręcznik. Zapraszamy do wyruszenia z nami w tę wzruszającą, sentymentalną i pełną tajemnic podróż – mówią autorzy wystawy: Alina Dębowska, Katarzyna Sołub i Jerzy Sołub.
Wystawa prezentowana jest do 2 października 2016 r. w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.
Fot. Jerzy Sołub / Muzeum Podlaskie
Imieniny obchodzą
Agnieszka
Emilia
Roman
24
niedziela
listopad 2024