Swietłogorsk - miasto na Białorusi
Miasto położone w obwodzie homelskim nad rzeką Berezyna. Do 1961 roku była to mała miejscowość i nosiła nazwę Szatiłki. Jest stolicą rejonu swietłogorskiego, którą zamieszkuje 72 tys. mieszkańców. Jest to jedno z większych miast w tej części Białorusi. Miasto zajmuje 600 ha ziemi oraz znajduje się tam 60ha parków. Występuje tu głównie przemysł chemiczny, celulozowo-papierniczy oraz przetwórstwo. Takie przedsiębiorstwa jak „Włókna chemiczne”, „Swietłogorski celulozowo-papierniczy kombinat”, „Swietłogorska fabryka ŻBIiK”, „Swietłogorska piekarnia zmechanizowana”, „Belorusnieft”, „Trust budowlany Nr 20”, „Gomeltechnomontaż” nie tylko rozwijają swoją produkcję na terenie rejonu, ale również współpracują z partnerami z Polski, Włoch, Niemiec, Zjednoczonych Emiratów Arabskich Korei, Wielkiej Brytanii i innych krajów świata. Ważną rolę w gospodarce rejonu odgrywa rolnictwo.
Umowa o partnerstwie została podpisana 6 listopada 2006 roku w Bielsku Podlaskim.
Rejon Călăraşi w Mołdawii (wym. Kalarasz)
Położony w centralnej części kraju Rejon Călărași, zamieszkały jest przez około 78 tys. mieszkańców. Umowa o partnerstwie z Rejonem Călăraşi w Mołdawii podpisana została 31 maja 2008 roku w Bielsku Podlaskim.
Intensywną współpracę Miasto Bielsk Podlaski utrzymuje z miastem Călărași, które jednocześnie jest administracyjną siedzibą Rejonu. Miasto Călăraşi położone jest w centralnej części Rejonu i zamieszkałe przez około 16 tys. mieszkańców. Nazwa miasta zainspirowana została legendą o jeźdźcach (călăraşi), którzy na pobliskich terenach stoczyli zwycięską bitwę z wojskami Imperium Osmańskiego. Miasto rozwinęło się dzięki przebiegającemu w pobliżu szlakowi handlowemu, który tętnił życiem w czasach bizantyjskich. Obecnie jest to jedno z większych ośrodków produkcji wina i koniaku w Mołdawii.
Călăraşi - miasto w Rumunii (wym. Keleraszi)
Miasto położone w północno-wschodniej części Rumuni, w historycznym regionie Wołoszczyzna, nad jednym z dopływów rzeki Dunaj (ramię Borcea), zamieszkałe przez ponad 70 tys. mieszkańców. Miasto zostało założone przez wołoską księżniczkę jako stacja na trasie do Stambułu, obsługiwanej przez jeźdźców (călăraşi). Przystanek rozrósł się i w 1834 roku zyskał rangę stolicy okręgu. Călăraşi jest ośrodkiem przemysłu metalurgicznego, odzieżowego, spożywczego (rybnego), celulozowo-papierniczego oraz węzłem drogowym (prom na Dunaju).
Umowa o partnerstwie podpisana została 29 maja 2010 roku w Bielsku Podlaskim.
Dve Mogili - miasto w Bułgarii
Miasto położone na północy Bułgarii w malowniczym rejonie Ruse, zamieszkałe przez blisko 5 tysięcy mieszkańców. Nazwa miasta Dve Mogili oznacza w dosłownym tłumaczeniu „dwa kurhany” i wzięła się od usypanych nieopodal miasta kurhanów. Miasto i region jest bardzo wartościowe pod względem turystycznym. Około 35 km od miasta znajduje się jaskinia „Orłowa czuka” o długości 13,5 tys. m, co czyni ją drugą pod względem długości jaskinią w Bułgarii, która w 1965 roku została wpisana na listę narodowych rezerwatów, ze względu na niespotykaną ilość zamieszkałych tam nietoperzy (ok. 10 tysięcy). W rejonie Ruse jest położona również wieś Iwanowo, w pobliżu której znajdują się skalne cerkwie, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Umowa o partnerstwie podpisana została 20 sierpnia 2010 roku w Dve Mogili.
Miasto położone na terytorium południowo-zachodniej Ukrainy, w kotlinie górskiej, w dolinie Cisy, w centrum ukraińskich Karpat, zamieszkałe jest przez około 17 tys. mieszkańców. Spośród ukraińskich miast jest najwyżej położoną miejscowością n.p.m. i jest nazywane stolicą zakarpackiej Huculszczyzny. Pierwsza pisemna wzmianka o mieście odnosi się do roku 1241. Społeczność miasta jest zróżnicowana narodowościowo: głównie są to Ukraińcy, liczną grupę stanowią Węgrzy, są również przedstawiciele narodowości rosyjskiej, rumuńskiej, niemieckiej oraz Cyganie. Rachów jest centrum administracyjnym rejonu rachowskiego w obwodzie zakarpackim.
Umowa o partnerstwie podpisana została 3 września 2012 r. w Rachowie.
Miasto położone w obwodzie leningradzkim, nad rzeką Ługa, zamieszkuje około 50 tys. mieszkańców (region ok. 80 tys.). Kingisepp (do 1922 r. miasto nosiło nazwę Jamburg) leży na południowym-zachodzie regionu i jest oddalony o 110 km od Sankt Petersburga i 25 km od państwowej granicy z Estonią. Miasto przecina kolejowa magistrala, wiążąca dwie główne rosyjskie metropolie, tj. Moskwę i Sankt Petersburg ze stolicą Estonii oraz samochodowa trasa Sankt Petersburg - Tallin. W odległości około 60 km od miasta powstaje jeden z największych morskich transportowych obiektów strategicznych Rosji port Ust'-Ługa z wielofunkcyjnym kompleksem terminali z celno-magazynową strefą i przeprawą promową Ust'-Ługa - porty Niemiec. Przemysł miasta Kingisepp to przede wszystkim branża spożywcza, budowlana, chemiczna, leśna oraz obróbka drewna. Ważnym atutem regionu są rozległe możliwości inwestycyjne we wszystkich sektorach gospodarki.
Umowa o partnerstwie podpisana została 5 lipca 2013 r. w Kingiseppie.
Miasto w obwodzie brzeskim, ośrodek administracyjny w okręgu kobryńskim. Położone jest na Polesiu Zachodnim, na równinnych brzegach rzeki Muchawiec, w miejscu jej połączenia z Kanałem Dniepr-Bug, 41 km na wschód od Brześcia. Miasto leży obok głównej drogi Warszawa-Mińsk-Moskwa, ok. 50 km od granicy z Polską, ok. 130 km od Bielska Podlaskiego. Zamieszkuje je 51,2 tys. mieszkańców.
W Kobryniu rozwija się przemysł metalowy, mineralny, spożywczy, lekki, meblarski oraz elektromaszynowy, obejmujący przede wszystkim mechanikę precyzyjną i optykę.
Umowa o partnerstwie została podpisana 29 maja 2015 r. w Bielsku Podlaskim.
Imieniny obchodzą
Artur
Stefan
Waldemar
11
środa
grudzień 2024