Na południe od stolicy województwa podlaskiego i rzeki Narew, w pobliżu Puszczy Białowieskiej i na obszarze Zielonych Płuc Polski leży liczące ponad 25 tysięcy mieszkańców, piąte co do wielkości miasto województwa podlaskiego – Bielsk Podlaski.
Miasto poszczycić się może bogatą historią, należy bowiem do najstarszych miast Podlasia – pierwsze pisemne wzmianki o grodzie nad Białą pochodzą z XIII wieku. Tu, przed wiekami, dotarli osadnicy z Rusi Kijowskiej stykając się z osadnikami z Mazowsza. Pogranicze wpływów Słowian Wschodu i Zachodu powodowało to, że miasto przechodziło pod panowanie różnych władców. Bielsk leżał na szlaku prowadzącym z Krakowa na Litwę, dlatego często na zamku bielskim gościli królowie polscy i książęta litewscy. Nie omijały go też wyprawy wojenne, które powodowały liczne spustoszenia.
Pomimo tego w krajobrazie miasta zachowały się po dzień dzisiejszy budowle posiadające wielowiekową metrykę.
Bielsk Podlaski łączy ludzi różnych kultur i religii. Pozostał do czasów obecnych miastem różnorodności, które współistnieją i wzajemnie się uzupełniają. Obok siebie funkcjonują tu parafie prawosławne, katolickie i protestanckie, a święta religijne obchodzone są w dwóch terminach – według kalendarza juliańskiego i gregoriańskiego, przez co czuje się dłużej świąteczny nastrój w mieście.
Miasto Bielsk Podlaski, obok Polaków zamieszkują mniejszości narodowe: białoruska i ukraińska, które mają możliwość pielęgnowania swojej kultury i tradycji, prezentowania jej w czasie lokalnych świąt, festiwali oraz wydarzeń kulturalnych. Miejscem, gdzie kultura polska spotyka się z kulturą mniejszości jest m.in. Bielski Dom Kultury, który dokłada starań w integrację bogatej mozaiki kulturowej, wspomagając organizację licznych festiwali, koncertów, konkursów. Do Bielska Podlaskiego warto przyjechać m.in. na Ogólnopolski Dziecięco-Młodzieżowy Festiwal Kolędy i Pastorałki Współczesnej „Kantyczka”, Międzynarodowy Festiwal Piosenki „Podlaska Nuta”, który odbywa się w ramach Dni Bielska, Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru „Podlaska Oktawa Kultur”, Festiwal Białoruskiej Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskiej „Jesień Bardów” czy Festiwal Kultury Ukraińskiej „Podlaska Jesień”. Do upowszechniania regionalnej kultury przyczyniają się także bielskie muzea.
Bogactwo historyczne, pielęgnowanie tradycji nie przeszkadzają w dynamicznym rozwoju miasta, które z roku na rok zmienia swoje oblicze. Odnawia się osiedla mieszkaniowe, dokonuje się remontów, termomodernizacji oraz rekonstrukcji wielu obiektów miejskich. W dalszym ciągu modernizuje się ulice miejskie poprzez kompleksowe uzbrojenie w infrastrukturę liniową wraz z nawierzchnią, parkingami i chodnikami.
Bielsk Podlaski jest miastem znanym z prężnie działającego sektora gospodarczego. Wiele bielskich firm realizuje się budując silną pozycję na Podlasiu, ale są też takie, które znane są w Europie Zachodniej, Skandynawii, a także Rosji – Moskwie czy w Sankt Petersburgu. Są to głównie fabryki budowy domów, przedsiębiorstwa budowlane i budowy dróg, zakłady przetwórstwa spożywczego: mleka, mięsa, ryb oraz sieci handlowe.
W dobie globalizacji wymierne korzyści przynosi współpraca międzynarodowa. Miasto ma podpisane umowy o partnerstwie z samorządami z Unii Europejskiej i Europy Wschodniej. Od kilku lat Bielsk jest inicjatorem współpracy międzynarodowej w obszarze kultury, sportu oraz wymiany młodzieży – organizując m.in. wypoczynek letni, czy umożliwiając mieszkańcom Bielska spotkania z kulturą innych narodów. Realizuje także projekty z miastami partnerskimi ze środków unijnych i krajowych oraz jako jeden z nielicznych samorządów w Polsce realizuje projekty infrastrukturalne na rzecz partnerskiego samorządu w ramach programu partnerstwa wschodniego.
Współczesny Bielsk – to ważny ośrodek o charakterze usługowym i przemysłowym w południowej części województwa podlaskiego. Z pewnością jest to też miasteczko, które może poszczycić się wieloma pięknymi zabytkami, bogatym dziedzictwem kulturowym i religijnym, które odzwierciedla różnorodność obrzędów, tradycji i miejscowych obyczajów oraz swoistą podlaską gościnnością.
Imieniny obchodzą
Bożena
Franciszka
Zenon
22
niedziela
grudzień 2024