Czy wiesz że…
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego na 31 grudnia 2020 r. Bielsk Podlaski liczył 25 044 mieszkańców, w tym:
mężczyzn - 11 968
kobiet - 13 076
Wizerunek szarańczy na bielskim Ratuszu – na szczycie dachu Ratusza umieszczono wykute w blasze wyobrażenie owada i datę 1779. Według legendy jest to pamiątka po pladze szarańczy, która nawiedziła w tymże roku Podlasie.
Pola Gojawiczyńska - polska pisarka okresu międzywojennego, autorka książek, m.in. „Dziewczęta z Nowolipek” i „Rajska jabłoń”, przez kilka lat mieszkała w Bielsku Podlaskim i pracowała w tutejszym starostwie, którego siedziba znajdowała się w gmachu dzisiejszej Miejskiej Biblioteki Publicznej.
Bielsk Podlaski jako plan zdjęciowy do filmu - w 1981 roku reżyser Jerzy Hoffman właśnie tu zrobił część zdjęć do filmu pt. „Znachor”. Anna Dymna zagrała w nim Marysię Wilczurównę – prześliczną sklepikarkę i córkę zaginionego prof. Rafała Wilczura, adorowaną przez hrabiego Leczka Czyńskiego (Tomasz Stockinger). Okolice Bielska ukazywały zaś polską wieś, gdzie nękanych chorobami ludzi leczył dotknięty amnezją profesor (Jerzy Bińczycki). Sklep, w którym pracowała Marysia, potocznie nazywany przez Bielszczan „Zośki”, zachował się do dnia dzisiejszego.
Policealne Studium Ikonograficzne w Bielsku Podlaskim – jedyna tego typu placówka w Polsce. Studium, założone w 1995 roku, jest niepubliczną szkołą artystyczną, gdzie po czteroletniej nauce absolwenci uzyskują tytuł technika plastyka. Warsztaty artystyczne obejmują trzy działy: ikonografię, konserwację, pozłotnictwo. Wykładane są trzy języki: cerkiewnosłowiański, angielski oraz grecki.