Oficjalny serwis internetowy Miasta Bielsk Podlaski

Niesłyszący

Przejdź do: Elektroniczna Skzynka PodawczaPrzejdź do: Biuletyn Informacji Publicznej

MENU

Zawartość

Dziewczyny w strojach ludowych przed koncertem
01-06-2016

II Dni Piśmiennictwa Słowiańskiego w Bielsku Podlaskim

Kiermasz książek, wystawy zdjęć, prezentacja wydawców oraz spotkania z autorami i  koncerty ludowych wykonawców z Polski, Białorusi i Rosji – tak wyglądało niedzielne popołudnie 22 maja w Bielsku Podlaskim.

W dniach 22 - 24 kwietnia obchodzono Dni Piśmiennictwa Słowiańskiego, a dokładniej 520-lecie Bielskiego Prologu - wybitnego dzieła powstałego w  1496 r., na zlecenie Sołtana Sołtanowicza, syna starosty bielskiego Sołtana Aleksandrowicza.

Księga zawiera żywoty świętych na miesiące wrzesień – luty, napisane w języku cerkiewnosłowiańskim. Na początku XVI w. manuskrypt trafił do monasteru w Supraślu. Jego ihumenem był wówczas, pochodzący z Bielska, o. Pafnucy Siehień. W 1877 r. księga trafiła do Wileńskiej Biblioteki Publicznej. W czasie I wojny światowej przewieziono ją do Moskwy, gdzie znajduje się do dziś w zbiorach Państwowego Muzeum Historycznego.

W niedzielę, Burmistrz Miasta Jarosław Borowski, wręczył listy gratulacyjne bielszczance i poetce Nadziei Artymowicz oraz dziennikarce, redaktor białoruskiego tygodnika „Niwa” Mirosławie Łukszy.

- Odkąd pamiętam „Niwa” zawsze, praktycznie w każdym numerze w pisała o Bielsku, a ja muszę interesować się tym co piszą o naszym mieście – powiedział Jarosław Borowski.

Dziejom piśmiennictwa poświęcona była poniedziałkowa konferencja naukowa w Miejskiej Bibliotece Publicznej, a na terenie skansenu – Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach - została otwarta Biblioteka im. Grzegorza Sosny, duchownego, zasłużonego historyka, badacza dziejów Cerkwi.

O spuściźnie piśmiennictwa cerkiewnosłowiańskiego na Podlasiu i Bielskim Prologu z 1496 r. mówił m.in. prof. Antoni Mironowicz, natomiast Irena Matus  opowiedziała o procesie latynizacji i polonizacji Cerkwi unickiej w obwodzie białostockim na przełomie XVIII i XIX w.

Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach i parafia prawosławna Opieki Bogarodzicy w Bielsku Podlaskim, zaś współorganizatorami: Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski, Miejska Biblioteka Publiczna w Bielsku Podlaskim, Bielski Dom Kultury, Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego, Muzeum Sztuki Drukarskiej i Papiernictwa w Supraślu, Katedra Kultury Białoruskiej Uniwersytetu w Białymstoku, Rada Programowa Tygodnika Białorusinów w Polsce „Niwa”, Białoruskie Bractwo Prawosławne Trzech Męczenników Wileńskich z Mińska, Państwowy Instytut Kultury z Sankt - Petersburga.

Kalendarium

Imieniny obchodzą

Weronika

Sławomir

Wiktor

17

piątek

maj 2024

Sprawdź: Co? Gdzie? Kiedy?

Maj 2024

p w ś c p s n
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Video

Więcej filmów
Bielsk Podlaski - Podsumowanie roku 2019
Filmowe podsumowanie roku 2019 w Bielsku Podlaskim
Filmowe podsumowanie roku 2019 zaprezentowane podczas spotkania noworocznego Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski Jarosława Borowskiego 16 stycznia 2020 r. Produkcja - TV Podlasie.
Zobacz film

Galerie zdjęć

Więcej galerii zdjęć
Kwiecisty Bielsk Podlaski 2019
Zobacz galerię

Ankieta

Ankieta badania satysfakcji i oczekiwań klientów

Wypełnij ankietę