Propagują i wzmacniają lokalną tożsamość kulturową. Stowarzyszenie Podlaskie Kukułki odwiedziło kolejne miejsca ze swoimi warsztatami taneczno-muzycznymi: Muzeum w Bielsku Podlaskim oraz Gminny Ośrodek Kultury w Orli.
- Region bielski i w ogóle całe Podlasie to teren bardzo barwny kulturowo. Chcemy zachować od zapomnienia elementy bielskich strojów i tańców podlaskich czy polskich tańców narodowych. Pielęgnowanie i przekazywanie tej tradycji jest naszą misją, którą, mam nadzieję, realizujemy wzorowo. Poprzez warsztaty kulturowo-taneczne namacalnie przekazujemy pasję do tańca, wartości kulturowe i tradycję naszego regionu. Każdy może przyjść i spróbować swoich sił, a przede wszystkim poczuć, że to, co pięknie prezentuje się na scenie, wymaga olbrzymiej pracy i determinacji – mówi Wiesław Skorbiłowicz, członek Stowarzyszenia.
Muzeum w Bielsku Podlaskim i Muzeum Podlaskie w Białymstoku jest partnerem merytorycznym projektu „Folklor ziemi podlaskiej w tańcu, muzyce i śpiewie”, realizowanego przez Stowarzyszenie Podlaskie Kukułki.
Warsztaty w bielskim ratuszu rozpoczął niezwykle wartościowy wykład na temat materiałów z okolic ziemi bielskiej. Kierownik muzeum Alina Dębowska opowiedziała i pokazała uczestnikom różnego rodzaju tkaniny, kapy, materiały, z których szyto stroje oraz ozdabiano domy. Każdy miał możliwość przyjrzenia się zasobom muzealnym, dotknięcia ich, poznania faktury.
- Unikatowość eksponatów utwierdziła naszą wiedzę o wyjątkowości Podlasia. Niestety wiele okazów nie zachowało się do dnia dzisiejszego. Często nowi właściciele domów palą, wyrzucają lub niszczą przedmioty mające olbrzymią wartość regionalną. Takim sposobem ginie nasza tradycja, tożsamość, korzenie. Stąd moja gorąca prośba – jeśli planujecie usunąć z domu stare makatki, ręczniki, narzuty czy materiały mające wartość rodzinną, a nie są Wam już potrzebne, lub też chcecie się podzielić swoimi zasobami zachowując je dla przyszłych pokoleń, to przynieście je do muzeum – apeluje kierownik Alina Dębowska.
Natomiast podczas zajęć w Orli rozruszano uczestników przy dźwiękach dwóch akordeonów, trąbki i skrzypiec. Dosyć pokaźną grupę stanowili seniorzy, którym tęskno do dawnych czasów. Wszyscy bawili się wyśmienicie. Było swojsko, a na zakończenie również przepysznie, co sprawiła solidna ilość ciasta, kiełbasy i ziemniaków prosto z ogniska. W takich chwilach nie wstyd cofnąć się w czasie do dzieciństwa.
Warsztaty są jednym z wielu wydarzeń projektu „Folklor ziemi podlaskiej w tańcu, muzyce i śpiewie” dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2019. Finałem projektu będzie koncert galowy, który zaplanowano na 26 października 2019 r. w Zespole Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim.
Więcej informacji o warsztatach: https://www.facebook.com/events/1076798259172649/?event_time_id=1076812945837847
Wydarzenie miało miejsce 7.9.2019
Imieniny obchodzą
Hilary
Franciszek
Ksawery
03
wtorek
grudzień 2024