Oficjalny serwis internetowy Miasta Bielsk Podlaski

Niesłyszący

Przejdź do: Elektroniczna Skzynka PodawczaPrzejdź do: Biuletyn Informacji Publicznej

MENU

Zawartość

08-06-2015

Mała Ojczyzna pamięta o Prologu

Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach zorganizowało kolejną imprezę popularyzującą historię naszego miasta i regionu. Tym razem były to Dni Piśmiennictwa Słowiańskiego, które chętnie odwiedzali mieszkańcy Bielska Podlaskiego. Największą liczbę gości zainteresowały zwłaszcza: kiermasz, prezentacja i koncert, które odbyły się na placu przed ratuszem.

- Już piąty raz, pod koniec maja, zapraszamy bielszczan w podróż do przeszłości, przypominając niezwykłe i niestety zapomniane wydarzenia z historii miasta – opowiada Radny Miasta Tomasz Sulima, działacz Stowarzyszenia Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach. – Pretekstem dla tegorocznej imprezy jest księga „Prolog”, której sporządzenie zlecił Sołtan Sołtanowicz, syn bielskiego starosty Sołtana Aleksandrowicza. Prace nad księgą zawierającą żywoty świętych zakończono w roku 1496. Ten jeden z najważniejszych dla Bielska Podlaskiego zabytków piśmiennictwa słowiańskiego przechowywany jest obecnie w Moskwie. Dzień, w którym postanowiliśmy przybliżyć naszym mieszkańcom powstanie „Prologu” nie jest przypadkowy. Wtedy bowiem prawosławni mieszkańcy miasta uroczyście celebrują liturgiczne wspomnienie świętych Cyryla i Metodego, nauczycieli Słowian oraz patronów Europy. Wypadało zatem na to święto zaprosić tych, którzy kontynuują tradycje piśmiennicze. Na nasze zaproszenie odpowiedziało kilkanaście wydawnictw z Polski oraz Białorusi, w tym wydawnictwa które poruszają tematykę prawosławną, białoruską, regionalną oraz pogranicza.

Na dwudniowe obchody składały się też sobotnie oraz niedzielne nabożeństwa w cerkwi pw. Opieki Matki Bożej, które  uświetnił znakomity chór im. Bohdana Onisimowicza pod kierunkiem Marcina Abijskiego. Wykonał on m.in. utwory ze słynnego Irmologionu Supraskiego. Zainteresowani cerkiewną muzyką oraz archaicznym śpiewem regionu Polesia białoruskiego mogli wziąć udział w seminarium muzykologicznym, które odbyło się w Studziwodach. Z kolei w niedzielę na scenie pod ratuszem miejskim wystąpił szereg zespołów z Białorusi, w tym z Mińska.

- Na szczególną uwagę zasługuje grupa muzyczno-taneczna, która zaprezentowała tańce z epoki renesansu – mówi Tomasz Sulima.

Imprezie towarzyszyła wystawa fotograficzna na temat „Bieżeństwa roku 1915” – exodusu prawosławnej części ludności w głąb Rosji podczas działań I wojny światowej. Wystawę stworzyła Fundacja im. Księcia Konstantyna Ostrogskiego.

- Towarzyszył jej autentyczny wóz z epoki, który wzbudzał ogromne zainteresowanie mieszkańców naszego miasta – dodaje Tomasz Sulima.

Dni Piśmiennictwa Słowiańskiego odbyły się dzięki finansowemu wsparciu Ministra Administracji i Cyfryzacji, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz Urzędu Miasta Bielsk Podlaski.

Kalendarium

Imieniny obchodzą

Franciszek

Dawid

Justyna

17

wtorek

wrzesień 2024

Sprawdź: Co? Gdzie? Kiedy?

Wrzesień 2024

p w ś c p s n
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Video

Więcej filmów
Bielsk Podlaski - Podsumowanie roku 2019
Filmowe podsumowanie roku 2019 w Bielsku Podlaskim
Filmowe podsumowanie roku 2019 zaprezentowane podczas spotkania noworocznego Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski Jarosława Borowskiego 16 stycznia 2020 r. Produkcja - TV Podlasie.
Zobacz film

Galerie zdjęć

Więcej galerii zdjęć
Kwiecisty Bielsk Podlaski 2019
Zobacz galerię

Ankieta

Ankieta badania satysfakcji i oczekiwań klientów

Wypełnij ankietę