Dni Kultury Żydowskiej pod hasłem „My pamiętamy” odbyły się od 21 do 23 kwietnia 2018 r. w Bielsku Podlaskim. Przygotowała je Fundacja Ochrony Dziedzictwa Ziemi Bielskiej we współpracy z Bielskim Domem Kultury oraz Szkołą Podstawową nr 4 im. Adama Mickiewicza, pod Honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski.
Dni rozpoczęło otwarcie wystawy oddziału Muzeum Historii Żydów Polskich Polin na Placu Jana Pawła II przed ratuszem. Wystawa była czynna przez trzy dni trwania obchodów.
Pierwszego dnia odbyła się wycieczka historyczna śladami bielskich Żydów, która przeszła m.in. trasą dawnej ulicy Wąskiej – od ulicy Kopernika i posesji byłej Szkoły Podstawowej nr 5 im. Szarych Szeregów aż do ul. Kazimierzowskiej. Opowiadano o bożnicach istniejących w naszym mieście przed II wojną światową oraz o innych żydowskich budynkach użyteczności publicznej. Wspominano też przeprowadzoną przez Niemców likwidację bielskiego getta. Później uczestnicy wycieczki udali się do restauracji Podlasianka, w której wspomnienia z pobytu w Izraelu w latach 90. XX wieku przedstawił historyk Zbigniew Romaniuk. Odbyła się też degustacja potraw żydowskich.
Drugiego dnia w Bielskim Domu Kultury można było obejrzeć żydowskie starodruki z kolekcji bielszczanina Andrzeja Weresa. Na scenie BDK-u uczniowie Szkoły Podstawowej nr 4 im. Adama Mickiewicza wystawili inscenizacje ukazujące wesele żydowskie i scenki rodzajowe z życia Żydów. Koncert muzyki klezmerskiej dała „Kapela Jankiela” pod dyrekcją Zdzisława Wasilewskiego.
Trzeciego dnia w Bielskim Domu Kultury odbyły się warsztaty: dla dorosłych „Wrogość, obojętność, pomoc” oraz dla młodzieży „Spotkanie z kulturą żydowską”. Dni Kultury Żydowskiej zorganizowano w Bielsku Podlaskim już po raz drugi.
Wydarzenie miało miejsce 21-23.04.2018
Dni Kultury Żydowskiej 2017 (2-4.03.2017)
Fot. Andrzej Salnikow
Imieniny obchodzą
Elżbieta
Katarzyna
Klemens
25
poniedziałek
listopad 2024