Minister Zdrowia, rozporządzeniem z 20 marca 2020 roku (Dziennik Ustaw pozycja 491), ogłosił wprowadzenie w Polsce – od 20 marca 2020 roku aż do odwołania – stanu epidemii w związku zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.
Część wprowadzanych powyższym rozporządzeniem ograniczeń, została już wprowadzona 13 marca 2020 roku rozporządzeniem ogłaszającym stan zagrożenia epidemicznego. Z pełną treścią rozporządzenia Ministra Zdrowia można zapoznać się w poniższym załączniku.
Rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii stanowi m.in., że nie można koleją przekraczać granicy z Polską.
Równocześnie osoba, która przekracza granicę w inny sposób musi przekazać funkcjonariuszowi straży granicznej informacje o adresie, gdzie będzie przebywać podczas odbywania 14-dniowej, obowiązkowej kwarantanny. Dodatkowo też zobowiązana jest podać numer telefonu, pod którym można się z nią skontaktować. Z obowiązku odbywania kwarantanny po przyjeździe do Polski zwolnieni są m.in.: kierowcy międzynarodowego transportu drogowego, policjanci, funkcjonariusze Straży Granicznej oraz Służby Ochrony Państwa wykonujący zadania służbowe. Osoba odbywająca kwarantannę zobowiązana jest powiadomić o tym swojego pracodawcę, a w ciągu trzech dni po jej zakończeniu, złożyć jemu lub podmiotowi zobowiązanemu do wypłaty świadczenia pieniężnego z tytułu choroby pisemne oświadczenie potwierdzające jej odbycie.
Równocześnie rozporządzenie nakłada w okresie stanu epidemii pewne ograniczenia na instytucje i zakłady pracy. Zakazano np. przedsiębiorcom prowadzenia działalności polegającej m.in. na przygotowywaniu i podawaniu posiłków i napojów (z wyłączeniem usług na wynos i z dowozem), a także związanej z organizacją, promocją lub zarządzaniem imprezami, takimi jak targi, wystawy, kongresy, konferencje, spotkania.
Wprowadzono także zakaz działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej, w szczególności polegającej na prowadzeniu miejsc spotkań, klubów, w tym klubów tanecznych i klubów nocnych oraz basenów, siłowni i klubów fitness. Zakazowi podlega też działalność bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą. Zamknięto na ten czas również uzdrowiska.
Rozporządzenie zakłada również czasowe ograniczenie „sprawowania kultu religijnego w miejscach publicznych, w tym w budynkach i innych obiektach kultu religijnego”. Ograniczenie to polega na „konieczności zapewnienia, aby w trakcie sprawowania kultu religijnego na danym terenie lub w danym obiekcie znajdowało się łącznie, zarówno wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń, nie więcej niż 50 osób, wliczając w to uczestników i osoby sprawujące kult religijny”.
Zakazano także w czasie trwania stanu epidemii zgromadzeń. Dopuszczono je jedynie w przypadku, gdy liczba uczestników zgromadzenia wynosi nie więcej niż 50 osób, wliczając w to organizatora i osoby działające w jego imieniu.
Imieniny obchodzą
Ambroży
Emil
Gaweł
16
środa
październik 2024