W naszym mieście odbyły się seminaria subregionalne otwierające projekt „Dobry zawód – fajne życie – popularyzacja kształcenia zawodowego w województwie podlaskim”.
Liderem projektu jest Białostocka Fundacja Kształcenia Kadr, a ma on na celu popularyzowanie kształcenia zawodowego, zarówno wśród młodzieży szkół gimnazjalnych, jak i ich rodziców, którzy odgrywają kluczową rolę w planowaniu ścieżki edukacji swoich dzieci. Projekt realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa III – Kompetencje i kwalifikacje.
W seminariach odbywających się w Bielsku Podlaskim udział wzięli dyrektorzy i nauczyciele szkół gimnazjalnych i zawodowych. Podczas seminarium dla szkół gimnazjalnych prelekcję na temat rynku pracy i wyzwań subregionu bielskiego wygłosiła Beata Dawidziuk, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Bielsku Podlaskim, zaś o tym, jak wdrażać doradztwo edukacyjno-zawodowe w szkole mówiła Barbara Szpalerska, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Bielsku Podlaskim. Założenia projektu przedstawiły Iwona Zaborowska i Renata Kryńska – przedstawicielki lidera projektu.
W ramach projektu zaplanowano następujące działania:
- Udział szkolnej kadry nauczycielskiej w seminariach poświęconych problematyce kształcenia zawodowego.
- Udział szkolnej kadry odpowiedzialnej za doradztwo zawodowe w spotkaniach poświęconych tematyce powiązań profili nauczania szkół kształcenia zawodowego oraz zawodów przez nie oferowanych z rzeczywistymi potrzebami rynku pracy.
- Doradztwo edukacyjno-zawodowe indywidualne oraz grupowe dedykowane uczniom. Prowadzone będzie ono przez doradców kariery z zastosowaniem nowej, popytowej metodologii doradczej oraz z wykorzystaniem innowacyjnych metod przekazywania informacji o zawodach. W efekcie, każdy uczeń uzyska Indywidualny Plan Działania (IPD), który uwzględniać będzie element popytu na kwalifikacje w kontekście stanowisk i warunków pracy lokalnych przedsiębiorców.
- Spotkania mentoringowe dla uczniów i ich rodziców. Mentorami będą osoby, które odniosły sukces zawodowy, piastują wysokie stanowiska w różnych organizacjach i są specjalistami w danej branży zawodowej. Spotkania będą miały na celu wzbudzenie motywacji wśród młodzieży do aktywnego planowania własnej ścieżki rozwoju, poprzez ukazanie im historii sukcesu osób, które osiągnęły własne cele zawodowe, a także skorzystanie z ich doświadczenia.
- Udział uczniów w wizytach studyjnych w przedsiębiorstwach, będących liderami branż charakterystycznych dla danego subregionu, połączonych z wizytami w szkołach kształcenia zawodowego, gdzie odbywa się nauka zawodu na tych właśnie kierunkach.
- Wsparcie dedykowane rodzicom uczniów polegające na spotkaniach z doradcami zawodowymi i kadrą szkół zawodowych. Celem spotkań będzie zwrócenie uwagi na rolę i zadania rodziców w procesie wyboru przyszłego zawodu przez ich dziecko, ze wskazaniem możliwych dróg i sposobów wsparcia w wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej.
- Udział uczniów w konkursach dedykowanych rożnym zawodom, w których wygrać będą mogli atrakcyjne nagrody.
- Udział uczniów w targach edukacyjno-zawodowych podczas których zapoznają się z aktualną ofertą edukacyjną szkół kształcenia zawodowego.
- Udział w organizowanych eventach promocyjnych dedykowanych poszczególnym branżom i zawodom.
Do realizacji Projektu powołany został zespół, składający się z następujących partnerów: Białostocka Fundacja Kształcenia Kadr (Lider), Stowarzyszenie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego, Miasto Suwałki, Izba Rzemieślnicza i Przedsiębiorczości w Białymstoku, Łomżyńskie Forum Samorządowe, Miasto Bielsk Podlaski, Suwalski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli.
Wydarzenia miały miejsce 23 i 25.05.2017