Oficjalny serwis internetowy Miasta Bielsk Podlaski

Niesłyszący

Przejdź do: Elektroniczna Skzynka PodawczaPrzejdź do: Biuletyn Informacji Publicznej

MENU

Zawartość

Dziewczynki z ręcznikami obrzędowymi w Muzeum w Bielsku Podlaskim
31-12-2015

Ręcznik życia

Ponad pół tysiąca ręczników ludowych udało się skatalogować podczas projektu realizowanego przez Muzeum w Bielsku Podlaskim. Informacje o nich zgromadzono w efektownym Katalogu, zaprezentowanym oficjalnie w bielskim ratuszu.

- Dziękuję wszystkim osobom, które przyczyniły się do powstania tego dzieła, a zwłaszcza sołtysom, chodzącym z nami od domu do domu i mieszkańcom, którzy gościli nas w swoich obejściach, a cenne skarby na naszą prośbę wyjmowali z kufrów czy zdejmowali z ikon – mówiła Alina Dębowska, Kierownik Muzeum w Bielsku Podlaskim.

Mieszkańcy nie tylko chętnie współpracowali z autorami projektu, ale też w dużej liczbie stawili się na uroczystej prezentacji „Katalogu ręczników ludowych gminy Bielsk Podlaski”. Dziękowali za zainteresowanie przeszłością swoich rodzin bielskim muzealnikom oraz pomagającym im studentom z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu Państwowego im. Aleksandra Puszkina w Brześciu.

- Młodzi ludzie z Białorusi świetnie rozumieli naszą mowę. Studenci z Poznania czasami nie wiedzieli, co do nich mówimy, ale bardzo starali się nas zrozumieć – śmiała się Eugenia Szumska ze wsi Rajsk. – Zapraszamy was do nas częściej. Chętnie podzielimy się tym, co mamy.

Studenci z Brześcia i Poznania zostali zaproszeni do projektu ze względu na krótki czas jego trwania oraz wielką skalę zaplanowanej pracy. Okazało się, że pod względem pozyskanego materiału efekty badań terenowych przerosły najśmielsze oczekiwania organizatorów. Na obszarze zamieszkałym przez nieco ponad 7 tysięcy mieszkańców, zebrano dane na temat 564 ręczników, co oznacza, że znajdowały się one średnio u co trzynastej osoby w gminie.

- Ręcznik ludowy staje się znakiem rozpoznawczym Podlasia. Przedstawiciele placówek dyplomatycznych coraz częściej proszą nas o wizyty wystawy bielskiego muzeum w ich krajach – mówił Anatol Wap, Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Burmistrz Bielska Podlaskiego Jarosław Borowski i Przewodniczący Rady Miasta Igor Łukaszuk podkreślali, że dzięki oryginalnemu projektowi realizowanemu przez muzeum, bielszczanie mogą być dumni z lokalnej kultury i jej historii.

- Współpraca przy tym projekcie pokazała nam, jak nasze regiony się różnią i jakim bogactwem kulturowym dysponujemy – mówiła dr Anna Weronika Brzezińska z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Dziekan bielski ks. prał. Kazimierz Siekierko podkreślał, że ręcznik ludowy miał swoje głębokie znaczenie w życiu swojego właściciela.

- To ręcznik życia, który akcentował religijność rodziny – mówił kapłan. – Gdy dziecko się rodziło, to otrzymywało ręcznik z wyhaftowanym imieniem. Na końcu doczesnej drogi ręcznikiem obmywano ciało zmarłego i wkładano go do trumny.

„Katalog ręczników ludowych gminy Bielsk Podlaski” powstał w ramach projektu realizowanego przez Muzeum w Bielsku Podlaskim ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Dziedzictwo Kulturowe priorytetu „Kultura ludowa i tradycyjna”.

Wydarzenie miało miejsce 19.12.2015

Kalendarium

Imieniny obchodzą

Maciej

Julita

Bonifacy

14

wtorek

maj 2024

Sprawdź: Co? Gdzie? Kiedy?

Maj 2024

p w ś c p s n
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Video

Więcej filmów
Bielsk Podlaski - Podsumowanie roku 2019
Filmowe podsumowanie roku 2019 w Bielsku Podlaskim
Filmowe podsumowanie roku 2019 zaprezentowane podczas spotkania noworocznego Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski Jarosława Borowskiego 16 stycznia 2020 r. Produkcja - TV Podlasie.
Zobacz film

Galerie zdjęć

Więcej galerii zdjęć
Kwiecisty Bielsk Podlaski 2019
Zobacz galerię

Ankieta

Ankieta badania satysfakcji i oczekiwań klientów

Wypełnij ankietę