Sześć podmiotów z Bielska Podlaskiego znalazło się w najnowszej edycji „Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw 2019”.
Trzy bielskie firmy plasują się w czołowej dziesiątce przedsiębiorstw województwa podlaskiego o największym przychodzie netto ze sprzedaży w 2018 roku. Są to: Unibep, Danwood i Suempol. W „Setce” miejsce znalazły też: Arhelan, Bielmlek i Hanbud.
Bielska Grupa Unibep utrzymała trzecie miejsce na podium rankingu. To jedna z największych firm budowlanych w Polsce (działa w różnych segmentach tej branży) i jeden z największych eksporterów budowlanych. Jej produkty uhonorowano Podlaską Marką Roku. Całej stawce podlaskich firm – podobnie jak w ostatnich latach – przewodzą dwie spółdzielnie mleczarskie: Mlekovita z Wysokiego Mazowieckiego i Mlekpol z Grajewa. Siódme miejsce w tegorocznym rankingu zajął Danwood, ósme – Suempol, a dziewiętnaste Arhelan. W „Setce” uwzględniono też Spółdzielnię Mleczarską Bielmlek na pozycji 35. i firmę Hanbud na 56.
Warto zauważyć, że prestiżowy ranking powstaje przy współpracy z wywiadowniami gospodarczymi, ale opiera się na dostępnych danych i nie figuruje w nim kilka innych dużych bielskich firm, których wyniki finansowe z pewnością by je do tego predestynowały.
Znaczący sukces stał się też udziałem prezesa zarządu Danwood SA Jarosława Juraka, który przez kapitułę rankingu został wybrany Menedżerem Roku 2018. Danwood specjalizuje się w budowie drewnianych domów modułowych i jest jednym z najbardziej liczących się na rynku europejskim dostawców prefabrykowanych domów o konstrukcji drewnianej w standardzie „pod klucz”. Niedawno otworzył kolejną dużą fabrykę w naszym mieście.
Organizatorzy i eksperci rankingu podkreślają dużą stabilizację rankingu, która pozwala na spokojny rozwój podlaskiego biznesu. Dr Anatoliusz Kopczuk, prorektor Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Białymstoku, a jednocześnie członek kapituły Podlaskiej Złotej Setki Przedsiębiorstw, zauważa, iż przedsiębiorstwa „Złotej Setki” to stabilni liderzy gospodarki regionu. Ich pewność finansowa jest atutem rozwojowym i pozwala oczekiwać, że atut ten będzie nadal właściwie wykorzystywany.
Warto też zauważyć, że zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w powiecie bielskim w roku 2018 były najwyższe wynagrodzenia spośród powiatów województwa podlaskiego. W rankingu tym wyprzedzamy na podium powiaty: grajewski i wysokomazowiecki. Z kolei ogólnopolski portal Pracuj.pl szacuje, że w roku 2018 najwyższe płace w Podlaskiem oferowano w Białymstoku (przeciętna wysokości 4 200 zł brutto) oraz właśnie w Bielsku Podlaskim (4 150 zł brutto). Kolejne miejsce zajmują: Suwałki (3 950 zł), Łomża (3 750 zł), Zambrów (3 650 zł) i Augustów (3 600 zł).
Zarządom i pracownikom bielskich firm serdecznie gratulujemy!
Bielskie firmy w rankingu „Podlaska Złota Setka Przedsiębiorstw 2019”
*kolejno: miejsce w tegorocznym rankingu, nazwa firmy (siedziba i branża), przychody netto ze sprzedaży w 2018 roku, zatrudnienie. Dane na podstawie rankingu „Podlaska Złota Setka Przedsiębiorstw 2019”.
Fot. Wojciech Wojtkielewicz / Polska Press "Strafa Biznesu"
Imieniny obchodzą
Hilary
Franciszek
Ksawery
03
wtorek
grudzień 2024