Dyrektor Bielskiego Domu Kultury i Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski zachęcają wszystkich mieszkańców do wypowiedzenia się w formie sondy internetowej w kwestii sposobu zagospodarowania części terenu skweru im. Izabeli Branickiej, przylegającej do Bielskiego Domu Kultury, z przeznaczeniem do realizacji zadań bieżących tej instytucji.
Uporządkowanie terenu oznaczonego na załączniku graficznym nr 1, wchodzi w skład projektu pod nazwą „Rewitalizacja Bielskiego Domu Kultury i Kina Znicz na cele kulturalne, edukacyjne i społeczne”. Bielski Dom Kultury – jako beneficjent, którego partnerem będzie Miasto Bielsk Podlaski oraz partnerzy społeczni – wystąpi o dofinansowanie z EFRR, Oś Priorytetowa VIII. Infrastruktura dla usług użyteczności publicznej Działanie 8.5 Rewitalizacja.
W związku z obowiązywaniem ustawy „dekomunizacyjnej” niezbędnym jest rozebranie jednego z pomników na skwerze im. Izabeli Branickiej. W to miejsce, zgodnie z założeniami Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Bielsk Podlaski, z myślą m.in. o seniorach, planowana jest nowa inwestycja. Przygotowano trzy koncepcje zagospodarowania części skweru. Przed realizacją inwestycji zapraszamy mieszkańców do wyrażenia swojej opinii, którą z koncepcji uważają za najodpowiedniejszą.
Poniżej przedstawiamy przygotowane koncepcje zagospodarowania część skweru im. Izabeli Branickiej.
Koncepcja nr 1 – Bielska Agora
Na koncepcję składa się utwardzenie placu po rozebranym pomniku znajdującym się na skwerze Izabeli Branickiej, ustawienie tablicy ogłoszeniowej oraz ławek zewnętrznych.
Tablica składać ma się z czterech dwustronnych plansz połączonych elementami drewnianymi – konstrukcyjnymi, zwieńczonych herbem miasta. Plansze mają służyć wymianie informacji Urzędu Miasta, organizacji i stowarzyszeń, a także opinii, uwag, petycji, wniosków samych mieszkańców na różne tematy. Można tu będzie zamieszczać nieodpłatnie zarówno ogłoszenia: kupię, sprzedam, poszukuję, oferuję itp., ale również opinie dotyczące np. bieżących spraw życia miasta. Jedną z plansz planuje się pokryć farbą „tablicową”, aby najmłodsi bielszczanie również mieli swoje forum.
Ideą przewodnią jest stworzenie żywego miejsca spotkań mieszkańców, gdzie przy pomocy wywieszanych ogłoszeń i komentarzy prowadzona będzie prawdziwa dyskusja.
Koncepcja nr 2 – Miejski Ogród
Na koncepcję składa się organizacja ogrodów tematycznych – ścieżki edukacyjnej pod nazwą „Miejski Ogród”. W poszczególnych kwartałach prezentowane będą rodzime gatunki roślin i krzewów.
Propozycja ma na celu zapoznanie zainteresowanych z bogactwem flory naszego regionu. Szczególnie wartościowym elementem tej koncepcji, prócz waloru estetycznego, jest walor dydaktyczny. Trudno o znalezienie osoby, która potrafi rozpoznać i nazwać wszystkie ubogacające nasze otoczenie rośliny. Ten wariant zagospodarowania części skweru ma ambicję to zmieniać.
Na koncepcję składa się montaż elementów małej architektury w postaci przyrządów do ćwiczeń na wolnym powietrzu, ustawienie ławek zewnętrznych oraz budowa zadaszenia. Projektowane obiekty będą pełnić funkcję rekreacyjną i mają służyć upowszechnianiu czynnego wypoczynku oraz stanowić pomoc w tej formie relaksu.
Jednym z elementów zamierzenia jest zadaszenie nad stolikami do gry w szachy, którego elementy konstrukcyjne mają w zamyśle nawiązywać swoimi rozwiązaniami i zdobnictwem do regionalnej architektury drewnianej. Zamysłem koncepcji jest zachęcenie mieszkańców miasta, ze szczególnym uwzględnieniem seniorów, młodzieży i dzieci, do czynnej rekreacji na wolnym powietrzu.
Wiata ma chronić przed nadmiernym słońcem czy drobnym deszczem miłośników gry w szachy, warcaby, remika czy makao a także osoby, które będą chciały zwyczajnie sobie usiąść w parku i porozmawiać.
Swoje głosy można oddawać za pomocą sondy internetowej, która znajduje się na naszej stronie. Głosowanie potrwa do czwartku 29 marca 2018 r. do godz. 14.00.
GŁOSOWANIE ZOSTAŁO ZAKOŃCZONE
Imieniny obchodzą
Antoni
Kamil
Teodor
17
piątek
styczeń 2025