Uczniowie jednej z klas bielskiej „trójki” wzięli udział w wycieczce Szlakiem Rękodzieła Ludowego Podlasia. Wycieczka odbyła się w ramach realizacji projektu Erasmus+ „Heritage of us” (Nasze dziedzictwo).
Czwartoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 3 z DNJB im. Jarosława Kostycewicza, wraz z nauczycielkami: Beatą Frejman i Agnieszką Osmulską, wyruszyli w wędrówkę po warsztatach rękodzielników. Wycieczka pozwoliła im poznać ginące rzemiosło twórców ludowych: kowala, garncarza, łyżkarza i tkaczki.
W Czarnej Wsi Kościelnej (leżącej opodal Czarnej Białostockiej) w przydrożnej kuźni spotkali jednego z najaktywniejszych kowali na Podlasiu, łączącego tradycję kowalstwa ludowego i artystycznego. Nieopodal w pracowni garncarskiej obejrzeli pokaz toczenia i zdobienia naczyń glinianych. Tam na kole garncarskim powstają naczynia o tradycyjnych kształtach: dzbanki, miski, garnki i dwojaki. We wsi Zamczysk odwiedzili warsztat tradycyjnego wyrobu drewnianych łyżek jedynego już na Podlasiu łyżkarza. Drewniane łyżki i widelce z drzewa osikowego będą miłą pamiątką ze szlaku.
Ostatnim punktem wycieczki była pracownia tkactwa dwuosnowowego. Unikalna technika, jaką pracują wiejskie tkaczki jest żmudna, ale jej efekty są niewiarygodnie piękne. Wełniane tkaniny są tworzone na ręcznych krosnach. Technika dwuosnowowa polega na przeplataniu nici w taki sposób, że po obu stronach uzyskuje się wzór o jednakowym kształcie, ale różnych kolorach. Odwiedzając pracownię tkacką bielska młodzież miała możliwość spróbowania samodzielnego wykonania tkaniny oraz podziwiania unikalnych wyrobów tkackich, bieżników i dywanów.
Wydarzenie miało miejsce 4.6.2019
Imieniny obchodzą
Janusz
Maria
Regina
21
czwartek
listopad 2024