Kazimierz Henryk Leszczyński – pierwszy Burmistrz Bielska Podlaskiego po przemianach ustrojowych, a obecnie Radny Miasta Bielsk Podlaski – został wyróżniony kilkoma tytułami i medalami. W ten sposób doceniono jego starania o suwerenność Polski oraz budowę samorządności.
W maju zeszłego roku były burmistrz otrzymał tytuł Podlaskiego Samorządowca 25-lecia podczas gali w Operze i Filharmonii Podlaskiej. W czerwcu ówczesny Prezydent RP Bronisław Komorowski uhonorował go Brązowym Krzyżem Zasługi. W październiku w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim, w gronie samorządowców z Podlasia, Kazimierz Henryk Leszczyński odebrał Odznakę Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego.
- Na medalu, który otrzymałem, widnieje napis: „Labor omnia vincit”. W wolnym tłumaczeniu można go rozumieć tak, że pracując wytrwale i sukcesywnie można osiągać wielkie cele, bo ustawiczna praca zwycięża wszelkie przeszkody – mówił Kazimierz Henryk Leszczyński. – Cieszę się, że wysiłek wkładany dla dobra lokalnej społeczności zostaje w ten sposób doceniony. To dowód na to, że warto angażować się w służbę społeczną.
Zasługi Kazimierza Henryka Leszczyńskiego docenił też obecny Prezydent RP Andrzej Duda, który w listopadzie nadał mu, na wniosek Instytutu Pamięci Narodowej, Krzyż Wolności i Solidarności – wysokie odznaczenie państwowe nadawane działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej w PRL.
Z kolei 13 grudnia były burmistrz otrzymał z rąk Marszałka Województwa Podlaskiego pamiątkowy grawerton jako „wyraz wdzięczności za odwagę i poświęcenie w latach 80., za walkę o wolność i suwerenność Ojczyzny”.
Kazimierz Henryk Leszczyński urodził się 9 maja 1946 roku w Bielsku Podlaskim. Jest oddanym lokalnej społeczności samorządowcem, którego losy doskonale dokumentują 25 lat historii wolnej Polski.
W latach 1968-90 pracował w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Bielsku Podlaskim, gdzie w latach 80. był przewodniczącym Zakładowego NSZZ Solidarność. Był represjonowany przez służby PRL, a podlaski oddział Instytutu Pamięci Narodowej przyznał mu status pokrzywdzonego. Za swoją działalność opozycyjną w 1982 r. był dwukrotnie zatrzymany na 48 godzin, a w jego mieszkaniu przeprowadzano rewizje. O jego dokonaniach można dowiedzieć się z notki biograficznej w Encyklopedii Solidarności.
Aktywną działalnością wykazywał się też w okresie transformacji ustrojowej. W latach 1989-91 był jednym z założycieli i przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego Solidarność Ziemi Bielskiej, a jednocześnie współtwórcą i członkiem KO Solidarność Ziemi Białostockiej. Podczas pierwszych demokratycznych wyborów do Sejmu i Senatu organizował kampanię wyborczą kandydatów z Białostocczyzny. Jego praca zakończyła się sukcesem – parlamentarzystami zostali m.in.: Jan Beszta-Borowski, Andrzej Kaliciński, Krzysztof Jan Putra i Andrzej Stelmachowski. Rok później przygotowywał też pierwszą kampanię samorządową KO Solidarność Ziemi Bielskiej, który zdobył 16 mandatów w Radzie Miasta Bielsk Podlaski. Radni uznali wówczas, że Kazimierz Henryk Leszczyński będzie najlepszym kandydatem na stanowisko Burmistrza Miasta. Funkcję tę pełnił przez pełną czteroletnią kadencję – do września 1994 roku.
Od roku 1998 Kazimierz Henryk Leszczyński stale wybierany jest przez mieszkańców Bielska Podlaskiego do Rady Miasta, której pracami kierował w latach 2010-14 jako jej przewodniczący. Przez 8 lat zarządzał pracami Społecznej Komisji Mieszkaniowej, współtworzył też Komisję Rodziny i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, której był przewodniczącym. To z jego inicjatywy wprowadzono do statutu miasta dwa tytuły: Honorowego Obywatela Miasta Bielsk Podlaski i Zasłużonego dla Miasta Bielsk Podlaski, które są przyznawane osobom w szczególny sposób zapisanych na kartach historii naszego grodu.
Imieniny obchodzą
Agnieszka
Emilia
Roman
24
niedziela
listopad 2024