Oficjalny serwis internetowy Miasta Bielsk Podlaski

Niesłyszący

Przejdź do: Elektroniczna Skzynka PodawczaPrzejdź do: Biuletyn Informacji Publicznej

MENU

Zawartość

Kondakion
07-11-2016

Święto bizantyjskiej kultury i sztuki

Tygodniowe spotkania wokół sztuki bizantyjskiej, warsztaty i prezentacje, występ Chóru im. Mojsieja Petrowicia z Belgradu pod kierunkiem Nikoli Popmichajłowa i pierwsza polska prezentacja Kondakionu o Nawróconej z VI w. Wszystko to miało miejsce w Bielsku Podlaskim w dniach 10-15 października pod hasłem „Sympozjon Prolog – Cresta 2016”. Imprezę o randze międzynarodowej, która towarzyszyła prawosławnemu świętu „Pokrowy” zorganizowało Stowarzyszenie Schola Węgajty, Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, Parafia Prawosławna pw. Opieki Matki Bożej w Bielsku Podlaskim i Policealne Studium Ikonograficzne przy współudziale Muzeum w Bielsku Podlaskim i Stowarzyszenia „Metamorfosis” z Supraśla. Patronatem objął ją Burmistrz Miasta Bielsk Podlaski Jarosław Borowski.

Głównym inicjatorem wydarzenia było Stowarzyszenie „Węgajty” oraz Stowarzyszenie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, które mają już za sobą wieloletnie doświadczenia współpracy. Obok tegorocznego Sympozjonu, najbardziej spektakularnymi, wspólnymi przedsięwzięciami były międzynarodowe spotkanie kolędnicze w Czyżach (2010) oraz prezentacja w Bielsku Podlaskim średniowiecznego dramatu muzycznego „Cuda św. Mikołaja” (2014).

W centrum Sympozjonu „Prolog – Cresta” stała postać św. Romana Melodosa (Sładkopiewcy), świętego z VI wieku, który urodził się w Syrii, zmarł w Konstantynopolu. Święty Roman jest twórcą wielu hymnów i tekstów liturgicznych, wśród nich różnych kondakionów. Jednym z nich jest Kondakion o nawróconej grzesznicy, śpiewany w środę Wielkiego Tygodnia. Do dziś zachował się jego grecki tekst, który przetłumaczył na język polski Maciej Kaziński, melodia zaś była nieznana. Skomponowania współczesnej muzyki bizantyjskiej do hymnu podjął się dr Marcin Abijski z Białegostoku. Pod jego kierunkiem grupa śpiewaków z różnych miast Polski – członków Scholi Węgajty oraz śpiewaków z Bielska Podlaskiego – w ciągu kilku dni warsztatowych przygotowała utwór. Kondakion w całości został zaśpiewany 14 października, wieczorem, w bielskiej cerkwi Opieki Bogarodzicy. Datę wybrano nieprzypadkowo, gdyż w tym dniu, obok święta Opieki Bogarodzicy jest wspominana pamięć św. Romana Melodosa. Polską premierę starożytnego chrześcijańskiego hymnu poprzedziła Liturgia Święta, celebrowana w tejże cerkwi przez metropolitę Sawę oraz biskupa Chrystoforosa z Cypru. Na nabożeństwie śpiewał gość Sympozjonu – belgradzki chór im. Mojsieja Petrowicia, prowadzony przez Nikolę Popmichajlowa.

Warsztatom śpiewu bizantyjskiego towarzyszyły warsztaty ikonograficzne, które odbywały się w Policealnym Studium Ikonograficznym w Bielsku Podlaskim. Pod kierunkiem Grzegorza Prokopiuka z Supraśla oraz brata Michała z prawosławnego monasteru w Sakach ikonografowie z Olsztyna, Tczewa i Warszawy tworzyli ikony św. Romana Melodosa. 15 października w Muzeum w Bielsku Podlaskim w ratuszu miał miejsce wernisaż ikon pracowni „Agathos” z Olsztyna. Bezpośrednio po wernisażu odbyła się konferencja naukowa. Z referatami wystąpili:  Joanna Tomalska z Białegostoku (o ikonach Bogarodzicy na Podlasiu), Marcin Abijski z Białegostoku (Irmologion supraski), Nikola Popmichajlow z Belgradu (muzyka bizantyjska w Serbii) oraz Dymitr Kumbaroski ze Skopje (muzyka bizantyjska w Macedonii). Trzej znawcy muzyki bizantyjskiej poprowadzili także warsztaty śpiewu.

Wieczorem 15 października w barze „Anna” miało miejsce spotkanie z muzyką ludową – serbską oraz podlaską. Goście z Belgradu zaprezentowali serbską czalgiję – śpiew połączony z grą na tradycyjnych instrumentach strunowych. Pieśni, muzykę i tańce z Podlasia pokazali uczestnicy studia folkloru podlaskich Białorusinów „Żemerwa”.

16 października goście z Serbii i Macedonii odwiedzili monaster św. Dymitra Soluńskiego w Sakach, gdzie śpiewali na Liturgii świętej oraz monaster św. Katarzyny w Zaleszanach.

W działaniach warsztatowych Sympozjonu wzięło udział czterdzieści osób. Wielu ludzi odwiedziło bielską cerkiew, aby posłuchać Kondakionu „O nawróconej”. Sympozjon relacjonowały media: TVP Białystok, Polskie Radio Białystok i Radio Racja.

- Wydarzenie kolejny raz pokazało, jak ważna dla Bielska Podlaskiego i jego mieszkańców jest wysoka kultura duchowa w sferze muzyki, słowa, malarstwa – podkreśla organizator Doroteusz Fionik. – Tworzenie i premiera Kondakionu właśnie tu, kolejny raz postawiła nasze miasto w randze wiodących ośrodków kulturalnych województwa podlaskiego. Kontynuacją tych działań będą kolejne wydarzenia, związane z organizacją w przyszłym roku „Prologu – Dni Piśmiennictwa Słowiańskiego”.

Wydarzenie miało miejsce 10-15.10.2016

Kalendarium

Imieniny obchodzą

Cecylia

Jonatan

Marek

22

piątek

listopad 2024

Sprawdź: Co? Gdzie? Kiedy?

Listopad 2024

p w ś c p s n
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Video

Więcej filmów
Bielsk Podlaski - Podsumowanie roku 2019
Filmowe podsumowanie roku 2019 w Bielsku Podlaskim
Filmowe podsumowanie roku 2019 zaprezentowane podczas spotkania noworocznego Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski Jarosława Borowskiego 16 stycznia 2020 r. Produkcja - TV Podlasie.
Zobacz film

Galerie zdjęć

Więcej galerii zdjęć
Kwiecisty Bielsk Podlaski 2019
Zobacz galerię

Ankieta

Ankieta badania satysfakcji i oczekiwań klientów

Wypełnij ankietę