Drugie spotkanie uczestników projektu „School is fun! Come on time”, realizowanego w ramach programu Erasmus+, odbyło się w hiszpańskiej miejscowości Ibi. W warsztatach szkoleniowych uczestniczyły trzy nauczycielki Gimnazjum nr 1 im. Niepodległości Polski – bielskiej szkoły biorącej udział w tym programie.
Bielszczanki spotkały się tam z gospodarzami z Hiszpanii oraz gośćmi z Portugalii, Turcji i Włoch. Podczas pobytu w miejscowej szkole Colegio San Juan y San Pablo w Ibi wszyscy mogli poznać specyfikę hiszpańskiej edukacji. Gospodarze przedstawili różne metody aktywizowania młodych ludzi i przeciwdziałania zbyt wczesnemu kończeniu przez nich edukacji. Uczestnicy projektu poznali hiszpańskie sposoby na zachęcanie młodzieży do kontynuowania nauki, co pozwoli im na wzbogacenie swojego warsztatu pedagogicznego i wykorzystanie nowych umiejętności w pracy z uczniami.
Nauczycielki z Bielska Podlaskiego planują m.in. zorganizowanie zajęć integracyjnych podczas godzin wychowawczych. W hiszpańskiej szkole uczniowie już od najmłodszych lat mają możliwość brania udziału w zajęciach rozwijających ich kompetencje emocjonalne. W działalność wychowawczą chętnie włączają się też rodzice, którzy uczestniczą w warsztatach szkoleniowych, spotkaniach integracyjnych, wspólnych wyjazdach.
- Relacje w hiszpańskiej szkole są pełne ciepła i serdeczności – podkreślają uczestniczki projektu. – Uczniowie zwracają się do nauczycieli po imieniu, co wcale nie jest oznaką braku szacunku. Dzieci z hiszpańskiej szkoły są niezwykle otwarte. Na każdej przerwie otaczała nas grupa uczniów, która chętnie się przedstawiała, pytała nas, skąd jesteśmy i jak się nam u nich podoba. W szkole obowiązują jednolite stroje nie tylko uczniów, bo rodzaj „mundurków” noszą również nauczyciele.
Nad pomocą uczniowi w Hiszpanii pracuje cały sztab ludzi, a szkołę bardzo aktywnie wspierają lokalne władze i urzędnicy. W Urzędzie Miasta Ibi powołano specjalną komisję, która monitoruje uczęszczanie uczniów do szkoły, jak również pracuje nad tym, aby zminimalizować problem wagarów. Kiedy uczeń opuszcza zbyt wiele godzin, dyrektor szkoły ma obowiązek powiadomić o tym urzędników. Pracownicy ratusza organizują wówczas indywidualne spotkania z rodzicami i uczniem, próbują odkryć przyczynę problemów i im zaradzić. Uczniowie sprawiający problemy wychowawcze objęci są specjalnymi programami prowadzonymi przez urząd miasta. M.in. są zobowiązani do prac społecznych na rzecz społeczności lokalnej.
Niezwykle ciekawym pomysłem jest metoda przeciwdziałania tzw. „fali” w szkole. Grono pedagogiczne pracuje nad tym, aby uczniowie ze starszych klas nie tylko nie dokuczali młodszym, ale służyli im wsparciem i pomocą. Raz w tygodniu na sali gimnastycznej spotykają się uczniowie z różnych poziomów klas. Podczas tych nietypowych godzin wychowawczych dzieci pracują w grupach tak dobranych, aby byli w niej przedstawiciele młodszych i starszych dzieci. Te cotygodniowe zajęcia wpływają bardzo pozytywnie na integrację społeczności szkolnej.
Gościom uczestniczącym w spotkaniu w Hiszpanii zaimponowała też bogata oferta zajęć pozalekcyjnych. W Ibi istnieje ogromny kompleks sportowy, z którego korzystają uczniowie tamtejszych szkół. Wśród dyscyplin sportowych, które mogą trenować, znajdują się: piłka nożna, siatkówka, koszykówka, tenis, karate, ping pong i squash.
Wydarzenie miało miejsce 2-8.05.2017
Imieniny obchodzą
Artur
Rajmund
Seweryn
08
środa
styczeń 2025