Jak wygląda praca w korporacji, jak rozmawiać z innymi, by uzyskać zamierzony cel, ale nie skrzywdzić, co jest najważniejsze podczas wystąpień publicznych? O tym m.in. miała okazję przekonać się bielska młodzież podczas szkoleń przygotowanych przez Fundację Grupy Unibep Unitalent. Przed nią kolejne spotkania, podczas których dowiedzą się m.in. jak robić profesjonalną burzę mózgów.
Grupa około dwudziestu najaktywniejszych uczniów szkół średnich z Bielska Podlaskiego spotyka się co dwa tygodnie w sobotę w siedzibie Unibep. To ich wolny dzień od szkoły i mogliby poświęcić go na odpoczynek lub np. spotkania ze znajomymi. Oni jednak wybierają szkolenia Fundacji. Podczas nich w luźnej atmosferze uczą się rzeczy, które mogą im pomóc w przyszłej pracy.
Podczas warsztatów 3 marca 2018 r. z młodymi bielskimi liderami spotkała się Bożena Bednarek, dziennikarka radiowa, telewizyjna i wiceprezeska zarządu Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok. Po krótkim wprowadzeniu zebranych w temat, zaczęła od pozornie prostego, a tak naprawdę dla wielu trudnego wyzwania. Połączyła zebranych w pary (w większości partnerzy zadania nie znali się nawzajem) i poprosiła, by po kilku minutach rozmowy przedstawili się nawzajem. Duety musiały powiedzieć o sobie kilka ciekawych rzeczy: co partner zadania lubi robić, w czym jest najlepszy i zdradzić jakąś jego tajemnicę. Okazało się, że wiele par łączyły wspólne zainteresowania, pasje i umiejętności. Przy okazji prezentacji pojawiły się dowcipy i anegdoty.
Podczas dalszej części warsztatów młodzi dzielili się swoją wiedzą na temat wystąpień publicznych. Mówili o tym, jak można się do nich przygotować, na co zwrócić uwagę podczas przemowy, czego unikać. Na koniec spotkania przećwiczyli tę wiedzę w praktyce przygotowując krótkie prezentacje swoich pięcioosobowych drużyn. Zrobili to atrakcyjnie, zwięźle i bardzo różnorodnie. Każda z czterech prezentacji miała swój własny styl.
Dwa tygodnie wcześniej młodzież grała w emocje oraz rozmawiała o uczuciach i potrzebach. Szkolenie „4 kroki do rozmowy. Model komunikacji wg Rosenberga” poprowadził Jakub Malec, Referent ds. Rozwoju Pracowników Unibep.
– Najgorszą formą komunikacji jest brak komunikacji. Bez komunikacji nie bylibyśmy w stanie budować wielkich rzeczy, jak na przykład firmy, czy przyjaźni – tłumaczył młodzieży Jakub Malec. – Nauczeni jesteśmy korzystać ze słów, które uderzają w poczucie własnej wartości drugiej osoby. Robimy to nieświadomie.
By tego unikać w przyszłości młodzież uczyła się sposobu komunikacji opartej na pełnym szacunku do drugiego człowieka. Składa się on z czterech kroków: spostrzeżenia bez oceny, nazwania emocji, nazwania potrzeby i prośby o wzbogacenie życia. Młodzież uczyła się stosować ten system komunikacji w praktyce.
Z kolei 3 lutego młodzież grała w Lego Game. Uczestnicy wcielili się w role pracowników wielkiej firmy i podzieleni na 4 departamenty musieli skonstruować maszyny. Jednak materiały, jakie dostali, były pomieszane. Najpierw trzeba było zdobyć instrukcje i odpowiednie klocki, a potem budować.
Szkolenia młodych bielskich liderów potrwają do wakacji. Na koniec czeka ich nagroda. Co nią będzie? Propozycji jest wiele. Decyzję w tej sprawie już wkrótce podejmą władze Fundacji. Unitalent szuka też młodych i przedsiębiorczych osób poza Bielskiem Podlaskim.
Co miesiąc (w każdy ostatni wtorek miesiąca) w Białymstoku Fundacja Grupy Unibep Unitalent organizuje spotkania ze studentami, którzy chcieliby założyć własny biznes. Podczas nich można posłuchać porad m.in. mentora Pawła Markowskiego, których nie znajdzie się w podręcznikach. O swoim biznesie zaś co miesiąc opowiada młody przedsiębiorca. Do tej pory byli to Adam Zdanowicz, robiący rowery na miarę i Mateusz Wrześniewski, który zostawił pracę w TVN i w pełni poświęcił się własnej firmie Crew4You. Przyszli przedsiębiorcy mogą podzielić się swoimi pomysłami na biznes i liczyć na merytoryczną ocenę. Cykl tych spotkań zakończy się trzydniowym szkoleniem przeprowadzonym przez ekspertów Grupy Unibep S.A. oraz Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego. Twórca najlepszego pomysłu na biznes otrzyma dofinansowanie w wysokości 10 tys. zł.
Imieniny obchodzą
Cecylia
Jonatan
Marek
22
piątek
listopad 2024