W Bielsku Podlaskim odbyła się konferencja podsumowująca dwa etapy badań prowadzonych na terenie naszego miasta przez Oddziałową Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku.
Konferencję zorganizowano 24 listopada 2018 r. w siedzibie Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas Diecezji Drohiczyńskiej, a więc w budynku klasztornym parafii Matki Bożej z Góry Karmel, który jesienią 1944 r. zajął ówczesny Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa Publicznego. W trakcie spotkania sprawozdania z poszczególnych etapów prac zmierzających do odkrycia, ekshumacji i identyfikacji szczątków ofiar PUBP z lat 1944-1956 prezentowali: genetyk dr n. med. Jarosław Piątek, antropolog dr Iwona Teul, historyk dr Marcin Zwolski, archeolog Adam Falis oraz prokurator Zbigniew Kulikowski. W konferencji uczestniczyli również reprezentanci Urzędu Miasta na czele z Zastępcą Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski Bożeną Teresą Zwolińską oraz przedstawiciele Urzędu Gminy, Starostwa Powiatowego oraz mieszkańcy Bielska Podlaskiego.
Konferencja miała na celu przedstawienie wyników prac prowadzonych pod nadzorem prokuratora IPN-u w latach 2015-2017. Objęły one początkowo dziedzińce i budynki na terenie klasztoru pokarmelickiego, gdzie odnaleziono szczątki sześciu osób. Na skutek pozyskanych informacji teren badań archeologicznych rozszerzono także o obszar położony naprzeciwko klasztoru przy ul. Dąbrowskiego, obok znajdujących się tam garaży, gdzie odkryto jamy grobowe zawierające dalsze kompletne szkielety oraz zbiorowiska luźnych kości. Ówczesny aparat bezpieczeństwa starał się zacierać ślady swoich zbrodni. Szczątki ofiar zakatowanych przez funkcjonariuszy PUBP odnaleziono schowane pomiędzy pochówkami na cmentarzu prawosławnym. W trakcie badań stwierdzono także, iż ciała zamordowanych członków podziemia niepodległościowego celowo ukrywano na znajdujących się na uroczysku Osuszek w Lesie Pilickim wcześniejszych mogiłach ofiar zbrodni niemieckich z lat 1941-1944.
Podczas konferencji stwierdzono, iż od mieszkańców Bielska Podlaskiego napływają informacje o możliwych innych miejscach pochówków ofiar represji komunistycznych. Zostaną one w przyszłości poddane kolejnym badaniom.
– W sumie z całą pewnością możemy mówić o co najmniej 60 ofiarach zamordowanych i zakatowanych przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w Bielsku Podlaskim – mówił dr Marcin Zwolski.
Z badań wynika, że ta liczba może być nawet trzycyfrowa. Do tej pory zidentyfikowano jedną osobę, której szkielet odnaleziono na cmentarzu prawosławnym. Był to mieszkający w Boćkach Józef Niechoda, żołnierz Wojska Polskiego, aresztowany i zamordowany przez PUBP w grudniu 1949 r. Zakatowano go podczas ciężkiego śledztwa, bijąc go kijem, kolbą karabinu i gumową pałką po całym ciele.
Przedstawiciel Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów dr Jarosław Piątek zaapelował, aby osoby zainteresowane losem swoich bliskich zaginionych lub zamordowanych w czasie II wojny światowej oraz latach powojennych, dokonywały zgłoszeń w celu pobrania od nich materiału genetycznego. Może to ułatwić identyfikację odnalezionych bezimiennych szczątków. Zgłoszeń należy dokonywać dzwoniąc pod numer telefoniczny 91 484 98 73 lub wysyłając wiadomość e-mail na adres: pbgotpum@sci.pum.edu.pl.
Konferencji towarzyszyła wystawa Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów, którą do 10 grudnia 2018 r. można oglądać w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Bielsku Podlaskim przy ul. 11 Listopada 4.
Wydarzenie miało miejsce 24.11.2018
Fot. Organizatorzy, parafia Matki Bożej z Góry Karmel, Starostwo Powiatowe w Bielsku Podlaskim
Imieniny obchodzą
Artur
Rajmund
Seweryn
08
środa
styczeń 2025