Oficjalny serwis internetowy Miasta Bielsk Podlaski

Niesłyszący

Przejdź do: Elektroniczna Skzynka PodawczaPrzejdź do: Biuletyn Informacji Publicznej

MENU

Zawartość

Kolorowe figurki kogucików z drewna, metalu, plastiku na wystawie muzealnej
29-07-2020

Figurki kogutów na wystawie w muzeum

Muzeum w Bielsku Podlaskim zaprasza do odwiedzenia nowej wystawy, która poświęcona jest osobie i pasji kolekcjonerki związanej z naszym miastem. Jej bohaterką jest Zofia Białynicka-Birula, absolwentka Gimnazjum i Liceum imienia Tadeusza Kościuszki w Bielsku Podlaskim.

Bielskie muzeum wzbogaciło się o niezwykłą kolekcję figurek i rzeźb, a także cenne zdjęcia i dokumenty, które trafiły tu za sprawą Lecha Pileckiego. Drewniane, metalowe czy porcelanowe wyobrażenia kogutów zebrała Zofia Białynicka-Birula, która w czasach młodości związana była z Bielskiem Podlaskim. Na nowej wystawie zobaczymy też archiwalia i fotografie przedstawiające Nowogródek i Bielsk Podlaski w latach 1947-48.

Zofia Białynicka-Birula urodziła się 4 sierpnia 1926 roku w Nowogródku (obecnie na Białorusi) w zamożnej ziemiańskiej rodzinie sięgającej znaną nam historią 1793 roku, kiedy jej pradziadek Franciszek Osipowicz otrzymał tytuł szambelana i równocześnie plenipotenta Wojewody Wileńskiego Michała Hieronima Radziwiłła. Rodzicami Zofii byli: Marta Osipowicz (1889-1967) oraz Władysław Białynicki-Birula (1889-1952) posługujący się herbem rodowym Hołobok. Ojciec pani Zofii był w czasach międzywojennych wysokim urzędnikiem Ministerstwa Rolnictwa i Dóbr Państwowych, a po wojnie – komisarzem ziemskim w Powiatowym Urzędzie Ziemskim w Bielsku Podlaskim, mianowanym w 1946 roku przez ówczesnego Ministra Rolnictwa Stanisława Mikołajczyka.

Zofia Białynicka-Birula ukończyła najpierw Prywatną Szkołę Powszechną w Nowogródku, a następnie Państwowe Gimnazjum i Liceum imienia Tadeusza Kościuszki w Bielsku Podlaskim. Z Bielskiem jej rodzina związała się na wiele lat. Tu zamieszkali jej rodzice, tu był ich dom i miejscowa roszarnia, którą przez wiele lat kierował jej ojciec. Pani Zofia udzielała się w życiu szkoły, była też harcmistrzem w drużynie harcerskiej.

Później rodzina przeniosła się do Warszawy, gdzie pani Zofia ukończyła kilka kierunków studiów, m.in. psychologię kliniczną w Wyższej Szkole Higieny Psychicznej oraz pedagogikę na Uniwersytecie Warszawskim. Pracowała zawodowo z osobami niepełnosprawnymi, inwalidami, a także z dziećmi specjalnej troski i przewlekle chorymi. Jej zawodową pasją, była pomoc osobom będącym w trudnych sytuacjach życiowych i wymagających specjalnej opieki.

Jej pasją były podróże, dzięki którym poznała wiele krajów Europy i Azji. W ich trakcie zebrała kolekcję prawie dwustu egzemplarzy glinianych, porcelanowych, szklanych, drewnianych i metalowych, kolorowych kogutów. Do końca swych dni mieszkała w Warszawie, ale w jej mieszkaniu na Bielanach, na ścianach wisiało mnóstwo zdjęć z jej okresu życia w Bielsku Podlaskim. Pani Zofia zmarła w Białymstoku 4 czerwca 2020 roku, a jej kolekcja trafiła teraz do bielskiego muzeum.

Kalendarium

Imieniny obchodzą

Alfred

Elżbieta

Maksymilian

14

środa

sierpień 2024

Sprawdź: Co? Gdzie? Kiedy?

Sierpień 2024

p w ś c p s n
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Video

Więcej filmów
Bielsk Podlaski - Podsumowanie roku 2019
Filmowe podsumowanie roku 2019 w Bielsku Podlaskim
Filmowe podsumowanie roku 2019 zaprezentowane podczas spotkania noworocznego Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski Jarosława Borowskiego 16 stycznia 2020 r. Produkcja - TV Podlasie.
Zobacz film

Galerie zdjęć

Więcej galerii zdjęć
Kwiecisty Bielsk Podlaski 2019
Zobacz galerię

Ankieta

Ankieta badania satysfakcji i oczekiwań klientów

Wypełnij ankietę