Budżet Obywatelski Miasta Bielsk Podlaski na rok 2021
Lista projektów o charakterze majątkowym (inwestycje, zakupy inwestycyjne)
1. Rozwijamy miasto – infrastruktura techniczna na ul. Wschodniej
Projekt polega na wykonaniu dokumentacji projektowej oraz robót budowlanych w zakresie budowy kanalizacji sanitarnej i wodociągu w ulicy Wschodniej na odcinku od skrzyżowania z ulicą Ogrodową do działki ewidencyjnej nr 1954, to jest około 160 metrów. W 2020 roku i w 2021 roku miasto realizuje projekty dotyczące budowy i przebudowy infrastruktury technicznej na ulicy Wschodniej na odcinku od ulicy Kowalskiej do ulicy Kleeberga oraz od ulicy Kleeberga do skrętu w ulicę Ogrodową. Niniejszy wniosek obejmuje kolejny fragment ulicy Wschodniej, który będzie przedłużeniem realizowanych projektów.
Lokalizacja: droga gminna numerr 107369B – ulica Wschodnia na odcinku od działki ewidencyjnej numer 1791/3 do działki ewidencyjnej numer 1954
Wartość projektu: 206.000 zł
Wnioskodawca – Sabina Kuptel
2. „Bielsk Podlaski płynie po zdrowie”
Projekt polega na zakupie i zamontowaniu sześciu nowych antypoślizgowych nakładek na platformy (słupki) startowe ze specjalną powłoką epoksydową odporną na chemię basenową z podpórką do nogi zakrocznej, regulowaną w sześciu pozycjach. Dodatkowo zostaną zakupione cztery nakładki do słupków startowych, służące do nauki pływania i prawidłowego startu w stylu grzbietowym. Stare liny basenowe zostaną wymienione na nowoczesne liny tłumiące fale wykonana z wysokiej jakości tworzywa odpornego na działanie środowiska basenowego, promieni UV oraz obciążeń mechanicznych.
Lokalizacja: Pływalnia Miejska „Wodnik” w Bielsku Podlaskim
Wartość projektu: 68.950 zł
Wnioskodawca – Walery Mieszczeriakow
3. Zielone przystanki MPK
Projekt dotyczy montażu trzech wiat przystankowych: wiata czteromodułowa ze wzmocnioną konstrukcją pod zielony dach – wymiary w planie 5,40 na 1,40 metrów – wiata z systemem retencjonowania wody z zielonym dachem o wymiarach 5,60 na 1,90 metrów na wysokości około 2,20 – 2,50 metra. Każda wiata posiadać będzie: zieloną ścianę z bluszczu z roślinnością niską za przystankiem, na całej szerokości wiaty, w donicy pod poziomem terenu. Dodatkowa donica o wymiarach 1,40 na 0,70 metra będzie obok wiaty z roślinnością niską. Wszystkie rośliny będą mrozoochronne. Duża podświetlona gablota reklamowa będąca wypełnieniem bocznej ściany wiaty, mała gablota na rozkład jazdy, ławki na trzech segmentach wiaty, kosz na śmieci, nazwa, znak i odwodnienie przystanku.
Lokalizacja: dwa przystanki na ulicy 3 Maja, przy aptece oraz Unibepie, trzeci przystanek na ulicy Studziwodzkiej na działce o numerze geodezyjnym 880/9.
Wartość projektu: 190.000 zł
Wnioskodawca – Urszula Paszko
4. Zieleń na Placu Ratuszowym
Projekt dotyczy ustawienia ławek z donicami, w których posadzone będą miniaturowe drzewka. Ławki byłyby usytuowane na Placu Ratuszowym w Bielsku Podlaskim. Przy odpowiednim zaprojektowaniu ławeczki z drzewami będą chlubą naszego miasta.
Lokalizacja: Plac Ratuszowy w Bielsku Podlaskim
Wartość: 126.616,32 zł
Wnioskodawca – Urszula Paszko
5. Napis miejski #Bielsk Podlaski
Projekt polega na ustawieniu napisu „#Bielsk Podlaski” o wysokości około 1,50 metra i długości 19 metrów, konstrukcja stalowo-aluminiowa, obudowa – kompozyt aluminiowy, podświetlanie po obrysie – punktami led.
Lokalizacja: ul. Białowieska, działka numer 4691/5
Wartość projektu: 55.965 zł
Wnioskodawca – Urszula Paszko
6. Aleja Gwiazd Historii Bielska Podlaskiego
Projekt obejmuje zakup oraz montaż sześciu tablic informacyjnych o osobach, które w znaczący sposób przyczyniły się do rozwoju Bielska Podlaskiego lub z niego pochodziły, a odniosły spektakularne sukcesy w swojej działalności, tym samym rozsławiając miasto swojego pochodzenia. Upamiętnieni zostaną: Wielki Książę Litwy Witold, Król Polski Aleksander Jagiellończyk, Starosta Bielski Izabella Branicka, pisarz Józef Tokarzewicz „Hodi”, Burmistrz Alfons Erdman. Szósta tablica informować będzie o idei projektu. Projekt w założeniu ma charakter otwarty i w kolejnych latach może być uzupełniany o inne osoby. Tablice byłby umiejscowione na terenie skweru imienia Izabeli Branickiej na zieleńcu biegnącym wzdłuż bloku. Instalacja będzie rozwinięciem i uzupełnieniem już istniejących elementów miejskiego systemu informacji.
Lokalizacja: skwer imienia Izabeli Branickiej
Wartość projektu: 37.638 zł
Wnioskodawca – Barbara Babulewicz
7. Ławeczka Aleksandra Sewruka – przywracamy pamięć
Projekt polega na ustawieniu ławeczki wraz z tablicą informacyjną przypominającego Aleksandra Sewruka. "Jest rok 1920, jakże znamienny dla kraju, który przed dwoma laty odzyskał niepodległość. To rok Bitwy Warszawskiej, Bitwy pod Komarowem i wielu innych. W tymże roku, do Bielska z rodzinnej Żytomierszczyzny (miasteczko Kornin na Ukrainie), w nowe granice Odrodzonej Polski, przybywa rodzina państwa Sewruków. Osiedlają się w Ciechanowcu. Aleksander uczy się w Gimnazjum Państwowym w Bielsku, które kończy maturą w 1930 roku. Studiuje matematykę na Uniwersytecie Warszawskim, walczy w stopniu podporucznika w Kampanii Wrześniowej, dostaje się do niewoli, gdzie przebywa do 1945 roku. Zakłada obozowy teatr, a po wojnie objazdowy Teatr Komediantów, z którym do roku 1947 występuje w Polskiej Dywizji Pancernej w Niemczech. Po powrocie do kraju, jego droga to Teatr i Film. Umiera w 1974 roku w Warszawie." Czas mija nieubłaganie, zaciera się pamięć, odchodzą ludzie, którzy pamiętają Aleksandra Sewruka. By przypomnieć i upamiętnić postać znanego aktora i absolwenta bielskiego gimnazjum, pomysłodawca projektu pragnie w obszarze Bielskiego Centrum Kultury, przy prawie stuletnim dębie, zrealizować projekt „Ławeczka Aleksandra Sewruka – przywracamy pamięć” wraz z tablicą przypominającą tę ciekawą i jakże charakterystyczną aktorsko postać.
Lokalizacja: teren przynależący do Bielskiego Centrum Kultury w Bielsku Podlaskim ulicy 3 Maja 2.
Wartość projektu: 10.515 zł
Wnioskodawca – Artur Żukowski
8. Boisko do koszykówki
Ułożenie nawierzchni z kolorowego tworzywa (plastiku), montaż nowych koszy oraz ławek dla osób korzystających z boiska na terenie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Bielsku Podlaskim.
Lokalizacja: boisko wielofunkcyjne na stadionie miejskim przy ulicy Elizy Orzeszkowej 19
Wartość projektu: 200.000 zł
Wnioskodawca – Krzysztof Grodzki
9. Budowa zestawu piłkochwytów
Dwa komplety piłkochwytów usytuowanych za bramkami piłkarskimi na boisku głównym oraz boisku bocznym stadionu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (wysokość 6 metrów, szerokość około 45 metrów, wykonane z siatki). Siatka odporna na działanie warunków atmosferycznych będzie rozwieszona na aluminiowych słupach nośnych za pomocą akcesoriów montażowych. Słupy będą aluminiowe, o odpowiedniej wytrzymałości oraz sztywności.
Lokalizacja: stadion Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji – boisko główne oraz boisko boczne
Wartość projektu: 40.000 zł
Wnioskodawcy: Rafał Iwaniuk i Krystian Kulikowski
10. Multimedialne okno czasu
Projekt obejmuje ustawienie multimedialnego ekranu na placu przy ratuszu. Ekran powinien być osadzony w metalowej ramie w kształcie okna, odpowiednio zabezpieczony przed zniszczeniem (odporna na stłuczenia szyba). W ramie tej osadzona zostanie także kamera skierowana na ratusz, z której na żywo przekazywany będzie obraz na ekran. Po uruchomieniu przełącznika będzie wyświetlany kilkuminutowy film ukazujący skrótową historię ratusza i otoczenia. Planuje się, aby w tworzeniu filmu uczestniczyliby bielszczanie. W filmie wykorzystywane będą też archiwalne zdjęcia z Muzeum Podlaskiego. Zawartość wyświetlana na ekranie może być rozwijana o inne materiały (zdjęcia, historyczne epizody). Niewykluczone są reklamy, informacje o atrakcjach turystycznych, czy komunikaty.
Lokalizacja: Plac imienia Jana Pawła II
Wartość: 81.500 zł
Wnioskodawca: Alina Dębowska, Ilona Kamieńska, Krzysztof Grygoruk, Krzysztof Piotrowski, Andrzej Zdanowicz, Marek Włodzimirow, Mateusz Sacharzewski
Imieniny obchodzą
Wanda
Tymoteusz
Paulina
26
niedziela
styczeń 2025