Oficjalny serwis internetowy Miasta Bielsk Podlaski

Niesłyszący

Przejdź do: Elektroniczna Skzynka PodawczaPrzejdź do: Biuletyn Informacji Publicznej

MENU

Ks. Franciszek Bronisław Zaleski

Zawartość

Rada Miasta Bielsk Podlaski Uchwałą Nr XXXI/200/13 z dnia 30 kwietnia 2013 roku nadała Księdzu Franciszkowi Bronisławowi Zaleskiemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bielsk Podlaski jako wyraz najwyższego wyróżnienia i uznania.

Ksiądz dr Franciszek Bronisław Zaleski urodził się 19 stycznia 1881 roku w majątku Stare Zalesie, obecnie gmina Klukowo, powiat wysokomazowiecki.

Szkołę podstawową ukończył w Wyszonkach Kościelnych, gimnazjum w Suwałkach, następnie podjął studia w Seminarium Duchownym w Płocku. Święcenia otrzymał w roku 1904. Pracował jako neoprezbiter w Skrwilnie, Przasnyszu, Nurze i Obrytem. Zwolniony z wikariatu wyjechał do Fryburga w Szwajcarii na studia, które ukończył ze stopniem doktora filozofii. Jego specjalizacją była filologia polska.

Wybuch I wojny światowej uniemożliwił mu powrót do kraju, pozostał w Szwajcarii jako kapelan Szpitala Czerwonego Krzyża. W 1918 roku po powrocie do Polski osiadł w Bielsku Podlaskim, gdzie podjął pracę w Polskiej Macierzy Szkolnej przyczyniając się w znacznym stopniu organizacji sieci szkolnictwa polskiego na Podlasiu. Jesienią 1918 roku wspólnie z Komitetem Obywatelskim zorganizował w Bielsku Podlaskim ośmioletnie gimnazjum koedukacyjne (później przekształcone w liceum - dzisiejsze I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Bielsku Podlaskim), początkowo prywatne na prawach państwowych. Pełnił w szkole funkcję dyrektora i nauczyciela języka polskiego. Widząc potrzebę pomocy uczniom biedniejszym, zorganizował w mieście bursę szkolną, która była dostępna dla szerokiej rzeszy ubogich uczniów, gdyż opłaty były niewielkie. Młodzież niezamożna otrzymywała posiłki, a uczniowie mniej zdolni pomoc w nauce. Ksiądz dr Franciszek Bronisław Zaleski współorganizował też w Bielsku harcerstwo.

Po upaństwowieniu szkoły w 1922 roku powrócił do diecezji płockiej. Organizował szkołę średnią w Przasnyszu, był wykładowcą w Niższym Seminarium Duchownym w Płocku. Pełnił funkcję proboszcza w Gójsku i Trąbkach. Podczas II wojny światowej oskarżony o działalność konspiracyjną został w 1940 roku aresztowany przez gestapo i osadzony w więzieniu na Pawiaku. Po roku został zwolniony. Śledztwo i tortury podczas uwięzienia wpłynęły na pogorszenie się jego stanu zdrowia. Zmarł w Płocku 23 maja 1946 roku. Działalność oświatowa Księdza dr Franciszka Bronisława Zaleskiego a szczególnie założenie pierwszej na naszych terenach szkoły średniej, istniejącej nieprzerwanie do dziś oraz działalność społeczna w Bielsku Podlaskim jest wystarczającym argumentem za przyznaniem mu tytułu Honorowego Obywatela Bielska Podlaskiego.

Kalendarium

Imieniny obchodzą

Dominika

Norbert

Paulina

06

wtorek

czerwiec 2023

Sprawdź: Co? Gdzie? Kiedy?

Czerwiec 2023

p w ś c p s n
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Video

Więcej filmów
Bielsk Podlaski - Podsumowanie roku 2019
Filmowe podsumowanie roku 2019 w Bielsku Podlaskim
Filmowe podsumowanie roku 2019 zaprezentowane podczas spotkania noworocznego Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski Jarosława Borowskiego 16 stycznia 2020 r. Produkcja - TV Podlasie.
Zobacz film

Galerie zdjęć

Więcej galerii zdjęć
Kwiecisty Bielsk Podlaski 2019
Zobacz galerię

Ankieta

Ankieta badania satysfakcji i oczekiwań klientów

Wypełnij ankietę